Prima pagină » Știri externe » Dodon acuză Occidentul că încearcă să „agreseze” Rusia: „Republica Moldova stă pe un butoi cu pulbere”

Dodon acuză Occidentul că încearcă să „agreseze” Rusia: „Republica Moldova stă pe un butoi cu pulbere”

Dodon acuză Occidentul că încearcă să „agreseze
Detalii pe Gândul.

Liderul de la Chișinău a precizat că Occidentul caută modalități de a „agresa Rusia” pentru a o forța să se implice în alte conflicte regionale.

„Regiunea noastră se află în primele rânduri ale unei eventuale destabilizări. Acest lucru înseamnă că o mică scânteie de destabilizare aici, legată de unioniști, spre exemplu, sau de Transnistria, ar putea conduce la o fază fierbinte, sau chiar la război. De aceea cei care la momentul de față, controlează Guvernul și Parlamentul, expulzează diplomați ruși și cochetează cu SUA, o fac sau pentru a fi pe placul cuiva de dincolo de granițe sau din lipsă de teren pentru manevră, dar o fac evident nu în interesul țării noastre. Dar dacă acestora le-a fost pus drept scop declanșarea unui război aici pentru a aduce în această regiune și alte forțe?”, a declarat Dodon.

„Occidentul mereu și-a trădat servitorii. Astfel de exemple sunt foarte multe. Și acest lucru se va produce și la noi. Consider că, în prezent, trecem printr-o perioadă dificilă. A apărut un risc nou și foarte sensibil pentru această regiune, în special, pentru Republica Moldova. Confruntarea dintre Vest și Est, care s-a declanșat acum câțiva ani, a intrat, în ultimele luni, într-o fază foarte acută și constituie un mare pericol pentru noi. Acum, stăm ca pe un butoi cu pulbere”, a subliniat președintele Republicii Moldova.

Dodon a adăugat ce cel mai mult este îngrijorat de încercările de a atrage Republica Moldova în „planul geopolitic de destabilizare a Rusiei”.

„Dacă vom fi priviți în calitate de carne de tun și actuala guvernare a Moldovei va fi dispusă, având anumite garanții, să accepte acest rol, care va fi ieșirea din situație? Noi, cetățenii de rând, nu trebuie să permitem evenimentelor să evolueze în acest fel. Noi nu trebuie să admitem să fim puși pe tigaie pentru că aceasta, chipurile, ar fi în interesul cuiva”, a mai spus Dodon.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe