Prima pagină » Sănătate » România încheie o colaborare cu o altă țară privind transplantul pulmonar. Sorina Pintea: Avem pacienți, căutăm soluții

România încheie o colaborare cu o altă țară privind transplantul pulmonar. Sorina Pintea: Avem pacienți, căutăm soluții

România încheie o colaborare cu o altă țară privind transplantul pulmonar. Sorina Pintea: Avem pacienți, căutăm soluții
Ministrul Sorina Pintea a convenit, cu omologul său din Ungaria, încheierea unui memorandum de înțelegere privind transplantul de plămâni, urmând ca echipele să discute detaliile tehnice ale colaborării. Pintea a precizat că încă sunt pacienți pe lista de așteptare pentru care se caută soluții.

Sorina Pintea, ministrul Sănătății și Miklos Kasler, ministrul Sănătății din Ungaria, au convenit luni dimineață la Budapesta, încheierea unui „memorandum de înțelegere” între cele două ministere privind transplantul de plămâni.

„Din punctul nostru de vedere Memorandumul de Înțelegere transmis de partea maghiară este agreat și propunem ca două echipe tehnice din partea ambelor țări să înceapă discutiile pentru pregătirea detaliilor tehnice ale colaborării „, a transmis Sorina Pintea printr-un comunicat de presă.

În sursa citată se mai precizează că Ministerul Sănătății caută soluții pentru tratamentul corespunzător pentru pacienții care au nevoie de transplant pulmonar.

„Mai avem încă pacienți pe lista de așteptare care sunt cazuri complexe și pentru care facem toate eforturile să găsim soluții”, a mai spus Pintea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Planul de debarcare a lui Bolojan confirmat de PSD
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit părintele Clement Popa
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
Incident la bordul unui avion TAROM: un pilot a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a zburat fără să fi dormit
Mediafax
Presa maghiară: Alegerile din Ungaria sunt oglinda în care se privește o Românie care stagnează
Click
Șoc la Disneyland Paris! Cozi infinite, copii plângând și o atracție celebră blocată: „Am fugit pe ușa de urgență!” Ce vedete s-au întors dezamăgite de acolo
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
21 aprilie 2026: Ziua în care vreme o ia razna în București. Anunțul făcut de meteorologii Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Cum de unele stele din centrul galactic supraviețuiesc, iar altele sunt distruse?