Prima pagină » Magazin » Un mare regizor al teatrului românesc A MURIT. Ce mesaj a transmis actrița Oana Pellea

Un mare regizor al teatrului românesc A MURIT. Ce mesaj a transmis actrița Oana Pellea

Un mare regizor al teatrului românesc A MURIT. Ce mesaj a transmis actrița Oana Pellea
Radu Penciulescu, considerat unul dintre creatorii de școală în regia de teatru românească a murit în noaptea de joi spre vineri, la Stockholm, după cum au confirmat surse din partea Uniunii Teatrale din România pentru Mediafax.

Cunoscuta actriță Oana Pellea, fiica lui Amza Pellea, a scris pe Facebook: „A trecut dincolo cel mai curat, demn, nobil și generos artist-regizor român- Radu Penciulescu. Dumnezeu să-l odihnească în pace și lumină! Amza l-a adorat! Drum bun”.

Radu Penciulescu a absolvit Institutul de ArtăTeatrală și Cinematografică în 1956, el fiind coleg cu Lucian Pintilie, Sanda Manu, Mihai Dimiu, Valeriu Moisescu.

După absolvire (1955), el a lucrat ca regizor la Oradea, dar și la Craiova, unde director tocmai devenise Vlad Mugur.

În 1964, Penciulescu a înființat Teatrul Mic, fiind primul director al instituției (post din care și-a dat demisia în 1969). În aceeași perioadă a fost profesor la Institutul de Teatru (unde existau două clase de regie, una a lui Penciulescu, cealaltă, a lui David Esrig).

A montat spectacole de referință, precum „Doipe un balansoar” (cu Leopoldina Bălănuță și Victor Rebengiuc),”Richard II”, „Tango”, o dramatizare după „Baltagul”, „Dansulsergentului Musgrave”, „Regele Lear”, la Teatrul Național Bucureși,”Woyzeck”, la Piatra Neamț, „Vicarul”, la Teatrul Bulandra din Capitală.

A fost atras de teatrul de idei, de teatrul-documentar, fiindconsiderat unul dintre regizorii cei mai cerebrali ai generației sale.

În 1973, Penciulescu a plecat din țară, stabilindu-se în Suedia, unde a ocupat postul de profesor la secția de regie a Școlii Superioare de Teatru din Malmö până la pensionare.

După 1990, Radu Penciulescu a lucrat în România doar în sistem de workshop (la TNB, pe teme shakespeariene, sau la Olănești, pe texte din Cehov), cu o singură excepție, „Celălalt Cioran”, un scenariu după „Caietele lui Emil Cioran”, subintitulat „atelier-lectură”, realizat de criticul George Banu în colaborarecu Radu Penciulescu, în 2002, la TNB.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții