Prima pagină » Magazin » A murit partenera lui James Bond din filmul „Goldfinger”

A murit partenera lui James Bond din filmul „Goldfinger”

A murit partenera lui James Bond din filmul
Actrița britanică Tania Malett, cunoscută pentru rolul Tilly Masterson, partenera lui James Bond din filmul "Goldfinger" (1964), a murit la vârsta de 77 de ani, relatează hollywoodreporter.com.

Anunțul a fost făcut pe pagina oficială a francizei „James Bond” de pe rețeaua de micro-blogging Twitter.

Tania Mallet s-a născut pe 19 mai 1941, dintr-un tată britanic și o mamă rusoaică, și și-a început cariera de fotomodel la vârsta de 16 ani, atingând apogeul profesional în anii 1950 și 1960. Inițial, Mallet a încercat să obțină rolul Tatiana Romanova din filmul „From Russia, With Love/ Din Rusia, cu drag”, însă partitura i-a fost repartizată actriței italiene Daniela Bianchi. Ea a ajuns să joace în următorul film din seria „James Bond”, „Goldfinger”, după ce o fotografie cu ea publicată în revista Vogue a ajuns în mâinile producătorului Cubby Broccoli.

Personajul ei din „Goldfinger”, Tilly Masterson, dorea să se răzbune pe personajul negativ principal, pe care îl considera vinovat de moartea surorii sale. Ea nu apucă să își împlinească scopul, deoarece este ucisă de Oddjob, slujitorul acestuia.

Mallet a mai avut o apariție necreditată în serialul „The New Avengers”, lansat în 1976.

În 2003, ea a declarat pentru MI6, un site dedicat celebrei serii „James Bond”, că a decis să se întoarcă la meseria de model deoarece se simțea mai confortabil în lumea modei decât în cea a filmului. Aceasta a susținut că restricțiile care i s-au impus în timpul filmărilor, precum cea de a pleca în străinătate sau cea de a călări, i s-au părut a fi îngrozitoare. Ea a mai spus și că munca în lumea modei a fost mai profitabilă decât actoria.

Seria de filme „James Bond”, bazată pe romanele scriitorului britanic Ian Fleming, este una dintre cele mai longevive din lume, ea incluzând până în prezent 24 de pelicule. Printre cei mai longevivi interpreți ai rolului celebrului spion se numără actorii britanici Roger Moore și Sean Connery, care au apărut în șapte, respectiv șase pelicule, și irlandezul Pierce Brosnan, care a apărut în patru. Al 25-lea film din serie, care are titlul de lucru „Eclipse”, va fi lansat pe 8 aprilie 2020.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Fotografii demult uitate cu Oana Roman. Cum arăta vedeta când lucra în aviație
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Vara vine cu deschiderea circulației pe un nou lot de pe Autostrada A0. Secțiunea dintre Afumați și Cernica va fi deschisă
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Incident medical fără precedent la bordul ISS: Un astronaut NASA a rămas brusc fără voce