Prima pagină » Magazin » Miliardarul Jeff Bezos rămâne cu TREI SFERTURI din Amazon, după DIVORȚ

Miliardarul Jeff Bezos rămâne cu TREI SFERTURI din Amazon, după DIVORȚ

Miliardarul Jeff Bezos rămâne cu TREI SFERTURI din Amazon, după DIVORȚ
Cofondatorul Amazon, Jeff Bezos, a rămas cu 75% din companie, după divorțul de MacKenzie Bezos, care a păstrat 4% din gigantul retailului online american și care și-a cedat și toate drepturile de vot lui Jeff Bezos, transmit, joi, Reuters și Bloomberg.

Cei doi au făcut publice detaliile financiare ale divorțului, pe Twitter, în postări publicate pe conturile personale, la aceeași oră.

Fosta soție a fondatorului Amazon a susținut că a luat decizia pentru a asigura continuitatea companiei.

În plus, MacKenzie Bezos și-a cedat participația la publicația Washington Post și la Blue Origin, compania prin care CEO-ul Amazon dorește să contruiască rachete.

Întregul pachet deținut de cei doi Bezos valorează 143 de miliarde de dolari, la valoarea actuală a acțiunilor. Astfel, Jeff Bezos va rămâne și cel mai boga om din lume, cu o avere de peste 130 de miliarde de dolari, potrivit topului Forbes.

MacKenzie Bezos a fondat Amazon alături de soțul ei, la doar un an după ce s-au căsători, în 1993, iar în primii ani de existență ai acesteia a jucat un rol important. În ultimii ani, aceasta s-a retras, concetrându-se mai mult pe acțiunile caritabile. Cuplul are patru copii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
De ce a plecat Diana Matei din MApN după aproape 20 de ani. Câți bani câștiga: „Mi-e foarte greu...”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de la țară a lui Cheloo. Rapper-ul a lăsat în urmă viața agitată de la oraș și s-a mutat în Breaza. Are o curte imensă
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Ceaiul care era folosit ca monedă de schimb. Povestea cărămizilor de ceai din Asia Centrală