Prima pagină » Știri externe » Cel mai mare protest din ultimii 30 de ani în Cehia: Zeci de mii de manifestanți au ieșit pe străzi pentru a cere demisia premierului – VIDEO

Cel mai mare protest din ultimii 30 de ani în Cehia: Zeci de mii de manifestanți au ieșit pe străzi pentru a cere demisia premierului – VIDEO

Cel mai mare protest din ultimii 30 de ani în Cehia: Zeci de mii de manifestanți au ieșit pe străzi pentru a cere demisia premierului - VIDEO
Zeci de mii de protestatari au ieșit pe străzile din Praga, marți, pentru a cere demisia premierului Andrej Babis, în una dintre cele mai mari manifestații organizate în Cehia încă de la căderea regimului comunist, relatează site-ul agenției Dpa.

Organziatorii evenimentului au estimat că aproximativ 120.000 de persoane au participat la protestele de la Praga.

Manifestații au fost organizate în Piața Wenceslas, locul unde au avut loc marile proteste din timpul Revoluției de Catifea din 1989.

Protestarii se tem că noul ministru al Justiției ar putea compromite sistemul judiciar exact când procurorii urmează să decidă dacă îl vor inculpa pe premierul Andrej Babis într-o investigație privind fraude cu fonduri europene. Premierul Babis a negat că ar fi comis fapte ilegale.

Cehia ar putea pierde fonduri europene în contextul în care Comisia Europeană a stabilit că premierul Andrej Babis este în situație de conflict de interese din cauza afacerilor cu plasare de active.

Dacă vor fi confirmate în procedurile ulterioare, concluziile ar putea conduce la pierderea de către Cehia a unor fonduri acordate de Uniunea Europeană pentru sectoarele agriculturii, industriei chimice, alimentației, presei și sănătății prin proiecte lansate din anul 2018.

Foto: Captură

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni