Prima pagină » Știri » Curtea de Apel București a anulat ordinul prin care Doru Țuluș a fost revocat din funcția de la DNA de Kovesi

Curtea de Apel București a anulat ordinul prin care Doru Țuluș a fost revocat din funcția de la DNA de Kovesi

Curtea de Apel București a anulat ordinul prin care Doru Țuluș a fost revocat din funcția de la DNA de Kovesi
Magistrații Curții de Apel București i-au dat dreptate procurorului Doru Țuluș și au anulat ordinul emis de fosta șefă DNA, Laura Codruța Kovesi, prin care acesta a fost revocat din funcția de la Direcție, însă instanța a respins cererea privind daunele morale. Decizia nu este definitivă.

„Anulează Ordinul nr. 300/05.07.2017 emis de Procurorul Șef al Direcției Naționale Anticorupție. Respinge ca nefondat capătul de cerere privind daunele morale. Obligă pârâtul la plata către reclamant la cheltuieli de judecată în sumă de 7611, 78 lei”, se arată în minuta instanței Curții de Apel București. Decizia nu este definitivă.

Totodată, magistrații au admis și cererea de sesizare a Curții Constituționale cu excepția de neconstitutionalitate a articolului 87, alineat 8 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.

„Procurorii numiți în cadrul Direcției Naționale Anticorupție pot fi revocați prin ordin al procurorului șef al Direcției Naționale Anticorupție, cu avizul secției pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, în cazul exercitării necorespunzătoare a atribuțiilor specifice funcției sau în cazul aplicării uneia dintre sancțiunile disciplinare”, este alineatul 8 din articolul 87.

Laura Codruța Kovesi a cerut, în 2017, pe când era șefa DNA, revocarea lui Doru Țuluș din funcție „pentru existența unei suspiciuni rezonabile ca imparțialitatea sa este afectată, având în vedere că a soluționat dosare penale în care era implicată o persoană cu care avea raporturi civile”.

Mai exact, lui Doru Țuluș i s-a reproșat faptul că și-a vândut drepturile litigioase asupra unor restanțe salariale către un om de afaceri – Mihai Rotaru. Ulterior, Rotaru a fost implicat într-unul dintre dosarele ANRP și a fost trimis în judecată, alături de fostul lider al PDL Ioan Oltean.

Tot atunci, Kovesi a cerut revocarea din funcția de la DNA și pentru Mihaiela Iorga.

Totul ar fi început odată cu apariția în presă a înregistrărilor cu procurorul șef al DNA, Laura Codruța Kovesi. Ca urmare a apariției în spațiul public a discuțiilor a fost deschis un dosar penal pentru folosirea de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații, ședințele cu procurorii nefiind publice. În această cauză, au fost audiați toți magistrații care au participat la ședințele respective, solicitându-se și realizarea testului poligraf.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ministrul Transporturilor, despre greșeala din CV: ”Îmi place să cred că este strict un interes jurnalistic și nu o campanie împotriva mea”
Digi24
Orașul din România care ar putea avea primul tren suspendat. Tocmai s-au semnat studiile de prefezabilitate
Cancan.ro
Motivul real pentru care Oase și Maria Pitică au câștigat Power Couple 2026. Ce s-a întâmplat, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan se întâlnește joi, la Bruxelles, cu Ursula von der Leyen. Agenda discuțiilor
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Trump forțează: Vreau pace într-o lună! Detalii explozive din discuția cu Zelenski
Cancan.ro
BREAKING | Un concurent de la Survivor 2026 riscă ani grei de închisoare. Pentru ce este anchetat
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
China testează o baterie pe bază de apă cu o durată de viață de peste 300 de ani
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce alt drog a mai creat inventatorul aspirinei?