Prima pagină » Știri » Mii de șoferi începători sancționați de Poliția Capitalei pentru abateri în trafic

Mii de șoferi începători sancționați de Poliția Capitalei pentru abateri în trafic

Mii de șoferi începători sancționați de Poliția Capitalei pentru abateri în trafic
În prima jumătate a anului 2019, în Capitală au fost aplicate peste 3.100 de sancțiuni șoferilor cu vechime mai mică de un an în trafic, iar cele mai frecvente abateri au fost depășirea vitezei legale, lipsa centurii de siguranță, neacordarea de prioritate sau nerespectarea culorii semaforului.

În primele șase luni ale anului 2019, polițiștii aplicat peste 3.100 sancțiuni contravenționale șoferilor care au avut o vechime mai mică de un an de la obținerea permisului de conducere, informează Poliția Capitalei, într-un răspuns pentru Mediafax.

Totodată, în cursul anului 2018, au fost aplicate peste 6100 sancțiuni contravenționale acestei categorii de șoferi.

„Cele mai frecvente abateri au fost referitoare la nerespectarea regimului legal de viteză, nerespectarea obligației de a purta centura de siguranță, nerespectarea obligației conducătorului de vehicul de a avea asupra sa documente prevăzute de legislația în vigoare, oprirea/staționarea neregulamentară, neacordare de prioritate pietonilor, precum și nerespectarea semnificației culorii roși a semaforului electric”, spun reprezentanții Direcției Generale de Poliție a Municipiului București.

Sursa citată a mai precizat că, potrivit art.147 alin.1 punctul 6 din Regulamentul de Aplicare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr.195/2002 privind cirulația pe drumurile publice, „conducătorul de autovehicul sau de tramvai este obligat să aplice pe parbrizul și pe luneta autovehiculului semnul distinctiv stabilit pentru conducătorii de autovehicule începători, dacă are o vechime mai mică de un an de la obținerea permisului de conducere. Nerespectarea acestei obligații se sancționează cu două sau trei puncte amendă”.

De asemenea, conform art. 50 alin.4 din Ordonanța de Urgență nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată și actualizată, „viteza maximă admisă în afara localității pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puțin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obținerii permisului de conducere este cu 20 de km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse”, mai spun sursele citate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Procedura «Vatican» pentru desemnarea premierului. Ideea lui Kemelen Hunor
Digi24
Nou val de recrutare forțată în armata rusă: datornicii și foștii deținuți, printre ținte. Mișcarea Ateș: Nu semna nimic sub amenințări
Cancan.ro
Fulgy a fost externat de la Obregia! Primele DECLARAȚII făcute de fiul Clejanilor
Prosport.ro
FOTO. Soțul milionar a înșelat-o cu cea mai bună prietenă a ei. Cum arată și ce a decis
Adevarul
„Cernobâlul zburător“. Rusia ar fi dezvoltat prima rachetă din lume bazată pe un reactor nuclear deschis
Mediafax
Mai rezistent decât premierii britanici. Larry, motanul de la Downing Street, bifează încă un mandat
Click
La ce viciu a renunțat Irinel Columbeanu, de dragul Irinucăi. Când se vor revedea din nou: „Va fi ca o surpriză!”
Digi24
Becali dezvăluie ce i-ar fi mărturisit Grindeanu în timpul votului pentru Guvernul Veștea: „Nu-mi vine să cred”
Cancan.ro
Toto Dumitrescu, INTERNAT la Obregia! Poliția a intervenit de urgență
Ce se întâmplă doctore
Canicula și simptomele care te trimit direct la medic. Semnele că organismul nu mai face față căldurii excesive
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Cum poți să faci ca Android Auto să ruleze mai rapid? Cinci sfaturi pentru șoferi
Descopera.ro
Ce-ar putea fi „zumzetul” misterios auzit de oameni din întreaga lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Locul de pe planetă în care o dată pe an se adună cei mai mulți șerpi