Prima pagină » Știri » Ministrul interimar al Educației: Primarii să se miște mai repede. Licitațiile trebuie pornite înainte de finalul anului școlar

Ministrul interimar al Educației: Primarii să se miște mai repede. Licitațiile trebuie pornite înainte de finalul anului școlar

Ministrul interimar al Educației: Primarii să se miște mai repede. Licitațiile trebuie pornite înainte de finalul anului școlar
Ministrul interimar al Educației, Daniel Breaz, a declarat, luni, la deschiderea anului școlar, referitor la miile de școli din România unde elevii trebuie să meargă în continuare la toalete în curte, că acestea se află în administrarea primăriilor, solicitându-le edililor să se "miște mai repede".

„Școlile se află în administrarea primăriilor, acolo unde primarii sunt destoinici, sunt preocupați de învățământ, e problema infrastructurii. Toate aceste lucruri se rezolvă, s-au rezolvat. Sunt și locuri unde va trebui să mai insistăm, să comunicăm mai mult cu primarii astfel încât să-i conștientizăm de faptul că trebuie să se miște mult mai repede. Procedeele de licitație trebuie pornite undeva, cu mult înainte de terminarea anului școlar pentru ca, pe perioada vacanței de vară, aceste probleme să fie rezolvate, să nu ne mai lovim de aceste probleme cu o săptămână înainte de începerea anului școlar”, a declarat Daniel Breaz, luni, la Școala Gimnazială nr. 79 din București.

Mii de elevi merg și în acest an școlar la toalete în curte. Un loc fruntaș este ocupat de Botoșani, unde 157 de școli au toaleta în curte. Teleormanul a primit peste 3 mil. lei pentru rezolvarea acestor probleme și totuși 43 de școli, dintre care trei din orașul Videle, au toalete exterioare. Conform Inspectoratului Școlar Județean Dolj, în județ sunt 88 de clădiri fără autorizație sanitară pentru că au toaletele în curte, iar unele dintre ele nu au nici apă curentă.

Un număr de 2.824.594 de elevi și copii de grădiniță au început, luni, cursurile anului școlar 2019 – 2020.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele