Prima pagină » Știri » Dan Barna susține varianta unui candidat unic al Opoziției la Primăria Capitalei

Dan Barna susține varianta unui candidat unic al Opoziției la Primăria Capitalei

Dan Barna susține varianta unui candidat unic al Opoziției la Primăria Capitalei
Președintele USR Dan Barna a declarat, în cadrul emisiunii „Gândurile lui Cristoiu", că ar susține ideea unui candidat unic al Opoziției pentru Primăria Capitalei, precizând că aceasta este miza reală a procesului.

„E foarte clar că Nicușor Dan e un om cu foarte bune șanse pentru București. Ne gândim la procesul de competiție. Mai e si Vlad Voiculescu. Nu s-a încheiat pentru că obiectul este să avem un candidat al Opoziție și trebuie să indentificăm candidatul cu cele mai mari șanse. Vrem să nu mai avem experiența de la alegerile locale precedente. Miza reală a procesului este cum ajungem la mecanismul prin care să alegem candidatul unic al opoziției. Acela e obiectivul. În rest sunt pași de făcut. PLUS și-a desemnat un candidat, Vlad Voiculescu. USR e în procesul de a desemna candidat. Poate Niculor Dan. Întrebarea e facem competiție sau facem un proces deschis, unde cel mai bine plasat candidat va fi nominalizat”, a afirmat Dan Barna.

„O să vedem ce vom folosi, primies, dar obiectul este să avem cel mai bun candidat al opoziției”, a completat liderul USR.

Întrebat dacă ALDE și Pro România ar trebui să participe la această competiție, acum că s-au anunțat ca partide opoziție,, Dan Barna a răspuns: „De participat oricine poate să participe. Dar dacă ne uităm care sunt candidații cu șanse, nu sunt foarte mulți în zona aceea”.

Pe 16 septembrie, deputatul Nicușor Dan a anunțat că s-a înscris în cursa internă a USR București pentru alegerea candidatului pentru Primăria Capitalei.

De asemenea, Vlad Voiculescu este candidatul PLUS la alegerile pentru Primăria Capitalei.

În 2016, opoziția a avut o tentativă de a se alia pentru a susține un candidat unic la Primăria Capitalei, însă PNL nu s-a înțeles cu celelalte partide.

Liberalii au avut mai multe variante eșuate de candidat, printre care Ludovic Orban, Cristian Bușoi, Marian Munteanu și apoi, Cătălin Predoiu, care a și rămas candidat oficial din partea PNL în alegeri.

Uniunea Salvați Bucureștiul (USB), care avea o intenție mai mică de vot decât PNL, dar un candidat cu o notorietate mai bună, nu a obținut susținerea pentru Nicușor Dan, care a pierdut astfel în fața Gabrielei Firea, calificându-se al treilea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Manchester City câștigă Cupa Angliei în fața celor de la Chelsea
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Ziua în care România cucerea cel mai înalt munte