Prima pagină » Știri » Mai mulți profesori de la un liceu din Neamț au fost condamnați la închisoare cu suspendare, pentru că nu notau absențele elevilor

Mai mulți profesori de la un liceu din Neamț au fost condamnați la închisoare cu suspendare, pentru că nu notau absențele elevilor

Mai mulți profesori de la un liceu din Neamț au fost condamnați la închisoare cu suspendare, pentru că nu notau absențele elevilor
Mai mulți profesori de la un liceu din județul Neamț au fost condamnați la închisoare cu suspendare, fiind bănuiți că modificau note în catalog și nu notau absențele elevilor. O profesoară a spus în instanță că a notat prezențele, dar notițele au fost distruse de șoareci. Decizia nu este definitivă.

Printr-o sentință pronunțată de Judecătoria Roman, 12 profesori de la Liceul „Ion Ionescu de la Brad” din județul Neamț au fost condamnați la un an și trei luni de închisoare cu suspendare pentru fals intelectual în formă continuată, după ce au trecut în cataloage note fictive și nu au semnalat toate absențele unor elevi de la seral. În același dosar a mai fost condamnată și secretara liceului, care a semnat o cerere în numele unei eleve.

Mărturiile profesorilor din timpul judecății sunt foarte asemănătoare, cei mai mulți declarând că nu sunt vinovați, că nu i-au notat pe elevi fără ca aceștia să fie prezenți la ore și că notele și absențele erau trecute inițial într-un carnet sau pe foi, iar mai apoi în catalog.

Singurul lucru care diferă de la un profesor la altul este metoda de evaluare. Spre exemplu, profesoara de limbă engleză a spus că își asculta elevii, că le dădea teste și referate sau proiecte de echipă.

„Indiferent de modalitatea în care nota elevii, acorda note doar celor care erau prezenți la ore, cu precizarea că notele și absențele nu erau trecute cu operativitate în catalog deoarece nu reușea (…) la fiecare oră de curs. (…) Acestea (…) evidențiate într-un caiet personal pe care sunt obligați să îl țină conform regulamentului. În primă fază nota absențele în acest caiet și datorită faptului că prindea catalogul mai rar, nu reușea să se încadreze înainte de perioada de raportare a absențelor la IȘJ. În aceste condiții nu mai reușea să treacă toate absențele, acestea fiind evidențiate în catalog doar parțial”, se arată în motivarea instanței.

Profesoara a declarat în instanță că nu mai poate dovedi că elevii au fost prezenți la ore și că au dat lucrări sau au predat proiecte, pentru că acestea ar fi fost distruse de șoareci.

„Au existat situații în care absențele (..) din caietul personal nu mai erau trecute în catalog, deoarece între timp elevul le motiva. Nu există în regulament obligația de a păstra testele, referatele sau proiectele, ci doar tezele pe o perioadă de un an. A păstrat o perioadă de timp într-un dulap lucrările și proiectele, dar acestea i-au fost deteriorate de șoareci. Inculpata și-a exprimat consimțământul de a presta o muncă neremunerată în folosul comunității în eventualitatea reținerii vinovăției.”, se arată în motivare.

Decizia magistraților de la Judecătoria Roman nu este definitivă și a fost atacată la Curtea de Apel Bacău, unde cauza se judecă în continuare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Prosport.ro
FOTO, Cât de frumoasă e Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Are un trup lucrat
Adevarul
Criza politică împinge România spre un șoc economic devastator. Avertismentul unui economist de top
Mediafax
Presa maghiară:„România, în pragul falimentului de stat”. Bucureștiul, pe marginea prăpastiei
Click
Cum a pierdut un bărbat 13 milioane de euro la Loto. Premiul uriaș „i-a scăpat” printre degete
Digi24
Reacția furioasă a Iranulului după ce șeful NATO a spus că Italia şi România au ajutat SUA să atace Iranul: „O mărturisire zdrobitoare”
Cancan.ro
Fiica lui Liviu Vârciu s-a angajat în America. Unde lucrează Carmina, de fapt: 'De ce să îmi fie rușine?'
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
TOP 5 Cele mai păguboase mașini second-hand disponibile în România în 2026
Descopera.ro
Mesaje de la extratereștri au ajuns deja pe Pământ?!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Un medicament bazat pe cupru elimină acumularea de proteine ​​​​care cauzează boala Alzheimer la șoareci