Prima pagină » Știri » Incident grav în județul Satu Mare. Un bărbat s-a înjunghiat în gât și și-a dat foc la casă

Incident grav în județul Satu Mare. Un bărbat s-a înjunghiat în gât și și-a dat foc la casă

Incident grav în județul Satu Mare. Un bărbat s-a înjunghiat în gât și și-a dat foc la casă
Un bărbat din localitatea Turulung, județul Satu Mare, s-a înjunghiat, duminică, în zona gâtului și și-a dat foc la casă, în prezent fiind internat în spital împreună cu fiul său, ambii cu intoxicație cu fum.

Potrivit ISU Satu Mare, pompierii au reușit, duminică, să stingă incendiul care a cuprins trei încăperi și podul casei.

„Pompierii au fost alertați cu privire la izbucnirea unui incendiu la o casă de locuit din localitatea Turulung iar la locul evenimentului au fost prezenți și reprezentanți ai Poliției deoarece prin apelul la numărul 112 s-a anunțat că proprietarul casei ar fi recurs la autoincendiere. Forțele de intervenție au reușit să imobilizeze bărbatul, apoi situația a fost preluată de către pompieri. Aceștia au intervenit pentru localizarea și lichidarea focarelor din trei încăperi și din podul imobilului”, se arată în comunicat.

Reprezentanții ISU Satu Mare au subliniat că starea bărbatului a fost evaluată de către echipajul de terapie intensivă de pe ambulanța SMURD TIM, acesta având și o rană înjunghiată la gât și o ușoară intoxicație cu fum.

„În urma evenimentului, și fiul victimei a suferit intoxicare cu fum și a fost preluat de un echipaj SAJ. Ambele victime au fost transportate la UPU Satu Mare pentru continuarea investigațiilor. Cauza probabilă a incendiului este foc pus intenționat de către proprietar în trei încăperi și în podul casei”, au precizat pompierii.

În urma incendiului a ars acoperișul de lemn în întregime și s-au degradat doua camere și bucătăria, inclusiv mobilierul și obiecte textile, precum și aparatura electrocasnică din interior.

Surse judiciare au declarat că bărbatul are 62 de ani și a fost încătușat de polițiștii prezenți, urmând să fie audiat în legătură cu faptul că și-a incendiat casa și a vrut să se sinucidă, tăindu-se în zona gâtului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Întoarcerea regelui petrolului african după 17 ani de la căderea lui Gaddafi a sfârșit printr-un mare eșec
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Meko și Dorian Popa l-ar fi tocmit pe 'Măcelarul lui Bebino' să-l aranjeze pe Alex Bodi. Au pus preț pe capul musculosului
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit deși au împreună 4 copii. Milionarul ar avea amantă: „Nu au inimă!”
Adevarul
„Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai
Mediafax
Misiune istorică. O rachetă europeană a decolat spre spațiu cu 32 de sateliți la bord
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
ANALIZĂ Când devine recesiunea tehnică o recesiune reală și ce înseamnă scăderea PIB pentru economie și populație
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Alexandra Dinu, prima soție a lui Adrian Mutu! A dispărut din lumina reflectoarelor. Face furori la 45 de ani
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Cum arată ultima suflare a unei stele aflate pe moarte?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Tehnica secretă prin care dacii fabricau arme mai bune decât ale romanilor