Prima pagină » Știri » REACȚIE. Liderul deputaților PNL, Florin Roman: Au existat discuții despre depunerea mandatului. Când Florin Cîțu a fost desemnat, nu aveam această evoluție în România

REACȚIE. Liderul deputaților PNL, Florin Roman: Au existat discuții despre depunerea mandatului. Când Florin Cîțu a fost desemnat, nu aveam această evoluție în România

Știri
REACȚIE. Liderul deputaților PNL, Florin Roman: Au existat discuții despre depunerea mandatului. Când Florin Cîțu a fost desemnat, nu aveam această evoluție în România

După depunerea mandatului de Florin Cîțu, Ludovic Orban, ca premier interimar, este mandatat să strângă în jurul său toată clasa politică pentru a trece cu bine peste această situație, a spus, joi, la Parlament, Florin Roman, liderul deputaților PNL.

„Ludovic Orban, omul care a gestionat această situație cap-coadă, este mandatat să strângă toată clasa politică în jur, pentru că doar împreună vom reuși să trecem peste această situație. Cei care îl cunoașteți pe Ludovic Orban știți că este un om care muncește în celula de criză până la 4 dimineața, poate aduna toată puterea de care avem nevoie, întregul partid, întreaga societate”, a spus Florin Roman, după anunțul că Florin Cîțu și-a depus mandatul de premier.

Acesta a ținut să precizeze că Florin Cîțu nu a fost desemnat premier în ideea că acesta nu va fi votat de parlamentari.

„Atunci când Florin Cîțu a fost desemnat, nu aveam această evoluție în România. Nu se pune problema să fi fost desemnat ca să nu treacă guvernul”, a spus Roman.

Roman a mai declarat că, încă de ieri, au existat discuții cu privire la depunerea mandatului de către Florin Cîțu.

„Am spus că vom vota pentru această învestire, dar ieri i s-a solicitat acest lucru premierului desemnat, a spus că se va gândi și va lua o decizie. Am optat pentru o opțiune care ne poate costa electoral”, a precizat Roman.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât timp ar dura să citești cele mai celebre cărți din ultimii 1000 de ani? Lista completă cu cele 500 de opere literare considerate comori ale umanității
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Prosport.ro
Rinat Ahmetov a venit în România și a rămas uimit de ce a găsit la București: „E atât de fermecătoare, ca spirit”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
O enigma neelucidată: Cum a ajuns Iancu Kalinderu confidentul regelui Carol I și omul cel mai influent din România?