Prima pagină » Știri » BIZAR. Un magazin vinde înghețată cu aromă de gaze lacrimogene: Îmi este dificil să respir. Înghețata este înțepătoare

BIZAR. Un magazin vinde înghețată cu aromă de gaze lacrimogene: Îmi este dificil să respir. Înghețata este înțepătoare

BIZAR. Un magazin vinde înghețată cu aromă de gaze lacrimogene: Îmi este dificil să respir. Înghețata este înțepătoare

Aroma unică „are gust de  lacrimă” și „se simte dificil de respirat la început, este într-adevăr înțepătoare și iritantă, mă face să vreau să beau multă apă imediat”, dezvăluie un client.

Un magazin specializat de înghețată vinde înghețată cu aromă de „gaz lacrimogen” pentru a le aminti localnicilor despre protestele pro-democrație care au avut loc înainte de pandemia coronavirusului, potrivit Business Insider.

Proprietarul salonului din Hong Kong, care a ales să rămână anonim pentru a preveni repercusiunile  autorității chineze, spune că a introdus aroma ciudată pentru a arăta sprijin pentru mișcarea politică.

Deoarece pandemia coronavirusului a oprit lumea în urmele sale, adunările în masă au fost interzise în multe zone – după pandemie, iar mișcarea speră să se reia.

Vorbind în mass-media, proprietarul a spus: „Am vrut să facem o aromă care să le amintească oamenilor că trebuie să persiste în continuare în mișcarea de protest și să nu își piardă pasiunea.”

Clientul magazinului, Anita Wong, a spus: „Are gust de gaze lacrimogene. La început este dificil să respirați și este într-adevăr înțepător și iritant. Mă face să vreau să beau multă apă imediat.

„Cred că este un flashback care îmi amintește de cât de dureros m-am simțit în mișcare și că nu ar trebui să o uit.”

Proprietarul salonului în vârstă de 31 de ani ar fi încercat o serie de ingrediente diferite, cum ar fi wasabi și muștar, înainte de a decide cu privire la aroma finală.

El a spus: „Prăjim, apoi mărunțim boabe de piper negre întregi și le transformăm în gelato, în stil italian.

„Este un pic cald, dar subliniem gustul gustos, care este o senzație de iritare la gât. Simt că respir gaze lacrimogene. ”

Proteste în Honk Kong

Mii de protestatari au scandat și au  ridicat blocuri  de cărămizi sfărâmate și resturi, în timp ce poliția a tras în mod repetat gaze lacrimogene, spray cu piper și un tun cu apă în cea mai mare mobilizare stradală a orașului.

Potrivit AP, autoritățile din Hong Kong au spus că peste 16.000 de runde de gaze lacrimogene au fost incendiate în timpul protestelor.

Protestul de duminică – prima demonstrație la scară largă a orașului de la izbucnirea pandemiei coronavirusului – a subliniat profunzimea multor rezidenți și frica față de presiunea de securitate națională din Beijing. Protestatarii și-au arătat solidaritatea împotriva legilor de securitate,  mulți se tem de limitarea  libertăților civile care disting orașul de continent.

Business Insider a raportat, de asemenea, despre un videoclip care a fost viral în noiembrie cu privire la o femeie care a fost pulverizată cu piper în față și apoi abordată de Poliția din Hong Kong. Ei au adăugat că autoritățile au tras și spray de piper în mai multe districte și au pretins că protestatarii „au vandalizat magazinele și facilitățile din mai multe mall-uri, provocând încălcarea păcii”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Femeia care și-a ucis socrii cu un preparat de mâncare otrăvit riscă închisoare pe viață
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Obiceiul bunicilor care ne protejează creierul. Este ideal de pus în practică dimineaţa
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Verdict despre viitorul auto: „Vin vremuri grele pentru producătorii din Europa”. Producătorii chinezi schimbă regulile jocului
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
O stare a materiei recent descoperită este precum uleiul amestecat cu apă