Prima pagină » Știri » OPINIE. Le Figaro: „România se goleşte de forţele active”

OPINIE. Le Figaro: „România se goleşte de forţele active”

Radu Cristian
OPINIE. Le Figaro:
OPINIE. Le Figaro: "România se goleşte de forţele active" / Sursă Foto: CNAB

Rata emigraţiei din România a crescut cu 287% în perioada 1990-2017, iar peste 27% dintre românii cu studii superioare trăiau în afara ţării în anul 2017, scrie jurnalistul Paul Cozighian, într-un articol publicat în cotidianul francez Le Figaro, punctând că „exodul continuă”.

Emigrația din România, la cote alarmante

Emigraţia din România a crescut cu 287% în perioada 1990-2017, conform raportului privind migraţia şi plecarea specialiştilor, publicat în octombrie 2019 de Banca Mondială. Conform aceluiaşi raport, peste 27% dintre angajaţii români care au specializări universitare locuiau în afara ţării în anul 2017. Iar exodul continuă”, scrie jurnalistul Paul Cozighian într-un text publicat în cotidianul Le Figaro sub titlul „România se goleşte de forţele active”.

În opinia lui Sorin Ioniţă, analist la Institutul Expert Forum, „este îngrijorător în principal exodul profesioniştilor din domeniul sănătăţii. Deoarece remunerarea nu este singura motivaţie a plecării lor. Medicii tineri pleacă – categoric pentru a obţine noi calificări -, dar în principal pentru a fugi de un sistem spitalicesc român feudal, aflat la discreţia unui grup de circa 250 de patroni, adevăraţi „guru”, cu susţinere în lumea politică, ei controlând resursele şi hotărând totul”.

„Şi cuplurile tinere părăsesc ţara”, afirmă Cătălin Teniţă, cofondator al ONG-ului Geeks for Democracy. „Chiar dacă au deja o situaţie bună, un loc bun de muncă, decid să plece din cauza lipsei infrastructurii, nivelului slab de organizare a educaţiei, sistemului de sănătate, precum şi a lipsei legăturilor prin autostrăzi. Preferă să le ofere un orizont mai bun copiilor lor, iar acest lucru este foarte dureros pentru România…”.

Numărul nou-născuţilor, în scădere

Numărul nou-născuţilor a trecut de la 400.000 la sfârşitul anului 1989 (în momentul căderii regimului comunist) la 180.000 în 2018. De atunci, numărul copiilor născuţi de părinţi români în străinătate depăşeşte numărul naşterilor din România, potrivit Le Figaro.

„Ţara trebuie să se orienteze spre domeniile de viitor”

„Dacă nu se schimbă nimic, nu vom mai putea nici măcar să încetinim fenomenul, căci oricum să îl oprim este absolut imposibil”, afirmă Elena Calistru, preşedintele asociaţiei Funky Citizens. Ea este îngrijorată mai ales să audă din ce în ce mai mulţi tineri, încă de pe băncile şcolii, că vor să plece din ţară. „Multe dintre lucrurile pe care vor să le înveţe au un asemenea nivel de sofisticare încât piaţa muncii din România nu le poate oferi… România trebuie în primul rând să se orienteze spre aceste domenii de viitor, pentru a putea deveni interesantă pentru aceşti tineri. Încă avem o economie de secolul XX, în timp ce tinerii de acum se specializează în meserii total diferite”.

România are nevoie de o strategie pentru sistemul de pensii

Românii cu un nivel înalt de educaţie – profesori, ingineri, informaticieni, inovatori, profesionişti în domeniul medical – se regăsesc în principal în lumea anglo-saxonă. Dar diaspora română include şi muncitori, asistenţi la domiciliu şi, desigur, sezonieri, care lucrează în principal în Italia şi Spania. Ei ar fi în prezent circa 3,5 milioane, doar în Europa de Vest, inclusiv aproape 500.000 în Franţa. Majoritatea sezonierilor nu declară, fără dubii, veniturile în România, dar această lipsă de câştiguri pentru finanţele ţării nu pare să îi deranjeze pe guvernanţii de la Bucureşti. Situaţia ar putea deveni dramatică, deoarece în mai puţin de zece ani România ar putea avea de două ori mai mulţi pensionari decât salariaţi. „Şi nimeni nu a elaborat cu adevărat o strategie pentru acest viitor incert”, regretă analistul politic Radu Magdin.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Carnea de miel s-a scumpit și în Bulgaria, la fel ca și în România / „Crescătorul bulgar moare zâmbind, dar moare”
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Medicii au refuzat dorința familiei lui Mircea Lucescu. Conducerea Spitalului Universitar, de neclintit chiar și după venirea lui Răzvan Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Sfânta Lumină ajunge în România cu o cursă specială / O misiune sub semnul restricțiilor din Ierusalim
Click
Ideea inedită a unei tinere din România: mini-bibliotecă într-un tren, fără niciun cost. Ruta pe care călătorii au parte de o experiență culturală
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. Locuiește în Timișoara, a ieșit din lumina reflectoarelor și e o prezență discretă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Micro-rulotă electrică „de oraș” cu aproape 3 mp spațiu de locuit. E disponibilă la comandă, dar prețul nu e „micro”
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Ce a dezvăluit una dintre cele mai detaliate analize de până acum cu mostrele de pe asteroidul Bennu?