Prima pagină » Știri » PERICOL. Sindicatul Europol acuză conducerea IGPR că expune intenţionat poliţiştii riscului de a se infecta cu COVID-19

PERICOL. Sindicatul Europol acuză conducerea IGPR că expune intenţionat poliţiştii riscului de a se infecta cu COVID-19

PERICOL. Sindicatul Europol acuză conducerea IGPR că expune intenţionat poliţiştii riscului de a se infecta cu COVID-19

Conducerea IGPR, într-un heirupism de partid, îi expune intenţionat pe poliţişti riscului de a se infecta cu noul coronavirus, comunică sindicatul Europol.

În ciuda prevederilor Deciziei CCR 458 din 25.06.2020 prin care Ordinul MS 414 din 11.03.2020 privind instituirea masurii de carantina pentru situatia de urgenta de sanatate publică internaţională determinata de infectia cu COVID-19 şi stabilirea unor masuri in vederea prevenirii si limitarea efectelor epidemiei, in baza caruia s-au instituit /dispus masuri de carantina/izolare este suspendat de drept, fara niciun temei legal politistii sunt trimisi sa intre in contact direct cu persoanele aflate in autoizolare la domicilii.

Acestora li s-au înmânat niste procese verbale care trebuie semnate si de catre persoanele suspecte de a fi infectate cu noul coronavirus.

„Aşa înţelege conducerea Poliţiei Române să îi protejeze pe poliţiştii din linia întâi , expunând-i intenţionat riscului de a fi infectaţi! Unii dintre poliţişti s-au sesizat că solicitarea este abuzivă si au raportat că nu pot îndeplini astfel de sarcini fără fi dotaţi cu materiale care să le asigure protecţia”, încheie sindicatul.

Numărul infectărilor din ultimele 24 de ore

Numărul infectărilor cu SARS-CoV-2 din ultimele 24 de ore din întreaga lume a ajuns la 212.326, potrivit unui raport realizat de Organizația Mondială a Sănătății.

În raport se specifică și faptul că la nivel global au fost confirmate peste 10,9 milioane de cazuri de COVID-19. De la începutul pandemiei și până în prezent, au murit cel puțin 523.011 de persoane, din acestea, 5.134 doar în ultimele 24 de ore.

Numărul infectări de la începutul pandemiei de COVID-19 și până în prezent

  • Europa 2,75 milioane
  • Regiunea Mediteraneană de Est – 1,13 milioane
  • Asia de Sud-Est – aproape 900.000
  • Africa – peste 342.000
  • Regiunea Pacificului de vest – 222.000

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu degenerează: Iran și Israelul se bombardează tot mai puternic. Prețul petrolului crește cu 10%,
Digi24
„Și pietrele mă cunosc în Strâmtoarea Ormuz”. Ce îl îngrijorează pe fostul comandant de vas Traian Băsescu, după atacarea Iran
Cancan.ro
Cum a reușit Viorel Dejeu, un medic chirurg, să plece din Dubai: 'Informație care poate ajuta!'
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Imperiul secret de 95 de miliarde de dolari al ayatollahului Khamenei. Cum a confiscat mii de case și a făcut avere din suferința iranienilor
Mediafax
Avertismentul lui Bogdan Chirițoiu pentru benzinari: „Nu am vrea să vedem comercianți care profită de contextul internațional pentru a crește suplimentar prețurile în mod nejustificat”
Click
Clătite de post pufoase cu apă minerală. Rețetă rapidă, economică și delicioasă
Digi24
Asasinarea ayatollahului: camere de trafic piratate, sabotarea comunicațiilor și o cârtiță CIA i-au pecetluit soarta lui Khamenei
Cancan.ro
DOLIU în politică! A murit consilierul județean Camelia Ciornia
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Alexandra Dinu, prima soție a lui Adrian Mutu, la 45 de ani. Imagini rare cu blondina!
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Limuzina primită de Ceaușescu de la ultimul Șah al Iranului, vândută cu o sumă record. Cum arată și ce dotări are
Descopera.ro
Din ce este făcută coaja de ou?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
Un virus Android imită aplicațiile bancare și nu poate fi dezinstalat