Prima pagină » Știri » Scade vârsta de la care cetățenii români pot deveni șoferi profesioniști

Scade vârsta de la care cetățenii români pot deveni șoferi profesioniști

Radu Cristian
Scade vârsta de la care cetățenii români pot deveni șoferi profesioniști
Scade vârsta de la care cetățenii români pot deveni șoferi profesioniști / Sursă Foto: Pixabay

Românii vor putea obține permisul pentru categoriile cu care se poate conduce un camion cu remorcă la vârsta de 18 ani. În trecut, aceste categorii erau accesibile doar pentru cetățenii care împlineau 21 de ani.

MAI va trebui să schimbe legislația

MAI va trebui să schimbe legea, deoarece legislația românească trebuie să fie compatibilă cu cea europeană. Ministerul are în dezbatere publică unnou  proiect de lege în acest sens, prin care se vor aduce anumite modificări actualului Cod rutier.

Modificările propuse: 

-vârsta minimă pentru eliberarea unui permis de conducere pentru categoriile C și CE este de
18 ani, cu condiția ca solicitantul să dețină un certificat de competență profesională
pentru atestarea unei calificări inițiale, acordat pe baza participării la un curs și a
promovării unui test.

– vârsta minimă pentru eliberarea unui permis de conducere pentru categoriile D și DE este de 21 de
ani, cu condiția ca solicitantul să dețină un certificat de competență profesională
pentru atestarea unei calificări inițiale, acordat pe baza participării la un curs și a
promovării unui test.

-vârsta minimă pentru eliberarea unui permis de conducere pentru categoriile D și DE este de 23 de
ani, cu condiția ca solicitantul să dețină un certificat de competență profesională
pentru atestarea unei calificări inițiale accelerate, acordat pe baza participării la un
curs și a promovării unui test.

Nu este cunoscută data exactă la care vor intra în vigoare noile modificări.

Legislația din domeniul transporturilor nu este singura care trebuie să devină compatibilă cu cea europeană. De-a lungul timpului, reprezentanții Uniunii Europene au făcut mai multe apeluri către autoritățile de la București, pentru a adapta legislația din diferite domenii la cea europeană.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Blestemul domniilor fanariote pentru români