Prima pagină » Știri politice » Deputați care au vorbit doar câteva secunde în patru ani de mandat: „Tăcuții” României, la conducerea țării

Deputați care au vorbit doar câteva secunde în patru ani de mandat: „Tăcuții” României, la conducerea țării

Unii dintre deputații României par a nu avea prea multe de spus atunci când se reunesc în plen, o parte din ei vorbind doar câteva zeci de secunde în patru ani de mandat, majoritatea cuvintelor fiind spuse probabil atunci când și-au depus jurământul.

Unul dintre deputații care au vorbit mai puțin de 2 minute în patru ani de mandat este Ileana Cristina Dumitrache, care a afost alesă în circumscripția electorală nr.14 Constanța din partea PSD. În legisilatura din perioada 2016-2020 a vorbit în total doar 52 de secunde, având 6 luări de cuvând, 11 decloarații politice depuse și 72 de propuneri lesiglative în colaborare cu colegii de partid.

Nici în mandatele precedente deputatul nu a vorbit prea mult: 2012 – 2016 – doar 45 de secunde, la depunerea jurământului, iar în primul mandat, 2008 – 2012, a vorbit doar o singură dată, timp de 36 de secunde, tot la depunerea jurământului, notează ziare.com.

Deputat PNL – 1 minut și 14 secunde

Deputatul PNL Claudiu-Vasile Racuci, ales în circumscripția electorală nr.1 Alba, a doar doar 1 minut și 14 secunde în patru ani de mandat în condițiile în care este și vicelider al grupului parlamentar PNL din Camera Deputaților.

Unul dintre aspectele surprinzătoare din CV-ul acestuia este faptul că vorbește limba maternă, româna, la nivel „experimentat”.

Eugen Durbacă – 55 de secunde și „prezent” doar 16%

Deputatul de Galați din partea ALDE (în prezent face parte din PPU) a avut o prezență de doar 16% în legislatura 2016 – 2020, precum și 6 luări de cuvânt și a semnat doar 19 propuneri legislative. În cei patru ani de mandat, deputatul a vorbit în plen doar 55 de secunde.

În perioada comunistă, potrivit presei de la acea vremea, Eugen Durbacă a fost membru al Cotetului Județean PCR începând din 1984, iar în 1985 afost ales deputat în Consiliul Popular Județean Galați.

Politicianul deține un certificat de revoluționar, deși, potrivit România Curată, s-ar fi ascuns într-un beci mai multe zile în perioada revoluției după ce fusese salvat de armată de muncitorii furioși că le oprea bani din salariu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit părintele Clement Popa
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Ceva ascuns adânc sub suprafața exoplanetelor le-ar putea proteja de radiația cosmică