Prima pagină » Justiție » Zi decisivă pentru Liviu Dragnea. Află dacă va ieși sau nu din închisoare

Zi decisivă pentru Liviu Dragnea. Află dacă va ieși sau nu din închisoare

Zi decisivă pentru Liviu Dragnea. Află dacă va ieși sau nu din închisoare

Curtea de Apel București (CAB) s-ar putea pronunța, vineri cu privire la contestația la executare depusă de Liviu Dragnea, prin care fostul lider PSD solicită să fie eliberat din penitenciar pe motiv că este deținut ilegal.

Știrea inițială. Liviu Dragnea mai trebuie să aștepte încă o zi ca să afle dacă poate ieși din închisoare. Curtea de Apel Bucureşti a amânat pentru vineri pronunţarea unei decizii pe contestația la executare depusă de fostul președinte al PSD, prin care solicita să fie eliberat din închisoare pe motiv că este reținut ilegal.

În timpul procesului de la Curtea de Apel Bucureşti, Liviu Dragnea a declarat că este nevinovat, susţinând că, dacă va fi menţinut în închisoare „prin încălcare brutală a drepturilor omului”, înseamnă că justiţia din România „nu rezistă la presiuni politice”.

Liviu Dragnea: „Am fost trimis la puşcărie total nevinovat”

„Spun ce am mai spus. Am fost trimis la puşcărie total nevinovat. Pe fond, am fost trimis la închisoare de un complet nelegal. Avocatul a arătat că România e parte la Convenţia Europeană a Drepturilor Omului, care e clară şi fără echivoc. Am fost trimis la închisoare prin nerespectarea legii şi, dacă voi fi menţinut în închisoare prin încălcare brutală a drepturilor omului, înseamnă că în România justiţia nu rezistă la presiuni politice”, a declarat Liviu Dragnea.

În încheiere, ex-președintele PSD le-a transmis magistraților: „Sper că veţi adopta o decizie prin care să nu se menţină nerespectarea CEDO sau a legilor ţării”.

La contestația depusă, avocații lui Dragnea au invocat un recurs în drept intitulat „habeas corpus” – o lege cu caracter constituţional, promulgată în anul 1679 de către Parlamentul englez, prin care se garantează libertatea persoanei. Avocaţii susţin că acesta este deţinut ilegal în penitenciar deoarece completul de 3 judecători de la Înalta Curte care l-a condamnat nu era specializat să judece fapte de corupţie. Avocaţii invocă astfel o decizie a Curţii Constituţionale din octombrie 2019.

Pe 27 mai 2019, Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv de Instanţa supremă la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare pentru instigare la abuz în serviciu în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Ce a dat PSD AUR-ului ca să ajute să treacă puntea asta fără să intre la guvernare?
Digi24
„Cea mai mare catastrofă ecologică”. Ucraina a distrus o rafinărie uriașă a Rusiei de pe coastă Mării Negre
Cancan.ro
A MURIT Valentina Dumitru, femeia de 45 de ani care a făcut anevrism după un lifting facial. Ministrul Sănătății cere anchetă
Prosport.ro
Eugenie Bouchard nu are deloc inhibiții. Sesiunea foto cu care i-a zăpăcit pe fani
Adevarul
Cinci indicii din războiului din Iran care arată că NATO nu este pregătită să lupte cu Rusia
Mediafax
Grindeanu: Dacă vrem să schimbăm ceva, vrem să schimbăm primul ministru, în niciun caz președintele
Click
Imaginea suferinței. Eugen Cristea face parastasul de un an al soției: „Numai eu știu ce-i în sufletul meu.” Câți bani primește din „Liceenii”?
Digi24
După 40 de zile pe linia frontului ucrainean, soldaților „nu le mai pasă dacă supraviețuiesc”
Cancan.ro
'Am CANCER!' Anunț bulversant făcut de o concurentă, în timpul filmărilor show-ului Desafio de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Exercițiile pe care Anca Țurcașiu le face acasă pentru a se mențină slabă și tonifiată la 55 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
MLI-84 Jderul, trimis la pensie de Lynx KF41. România alege blindatul de ultimă generație
Descopera.ro
Matcha versus Cafea: Care aduce mai multe beneficii pentru sănătate?
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag?
Descopera.ro
Uniunea Europeană va avea un buget cu 10% mai mare