Prima pagină » Social » Drama unui ”înger” diagnosticat cu o boală nemiloasă. Alessia, fetița care respiră prin sonda-girafă și luptă să trăiască (EXCLUSIV)

Drama unui ”înger” diagnosticat cu o boală nemiloasă. Alessia, fetița care respiră prin sonda-girafă și luptă să trăiască (EXCLUSIV)

Ina Stoica

La nici un an și jumătate, Alessia poartă pe umeri diagnosticul crunt de amiotrofie spinală musculară. O boală rară pentru care există tratament, însă este cel mai scump medicament din lume. Se numește Zolgensma și costă 2, 1 milioane de dolari.

Alessia avea doar un an și 18 zile când boala i-a fost diagnosticată, o afecțiune genetică care îi atrofiază mușchii corpului, inclusiv sistemul respirator. De la patru luni nu mai poate mânca normal, doar cu ajutorul unei sonde nazogastrice.

Totul s-a întâmplat într-o noapte. Era într-o stare de paralizie, o stare de leșin, ca o cârpă udă. Am reușit să o internăm până la urmă. Inițial, ni s-a spus că nu va apuca un an de zile. Dar uite că a trecut anul. Nu e imposibil, însă e nevoie de mulți oameni”, povestește Beatrice Tatariu, mama Alessiei pentru Gândul.

Alessia și girafa care o ajută să respire

Are ochii mari, căprui și curioși, iar părul cârlionțat îi e lipit de aparatele care au devenit parte din viața ei. Nu înțelege că are o ”bubă” care îi macină trupul mic și firav. Singura ei jucărie e sonda cu girafă prin care respiră . Alessia râde atunci când o vede și știe că a venit vremea să doarmă.

Foto: Alessia și sonda-girafă

Beatrice, mama Alessiei, nu se lasă bătută. Fiecare zi e o luptă crâncenă, însă speră și știe că și Alessia va avea parte de trament ca să trăiască. La 18 luni, în multe cazuri apare decesul. Mușchii, plămâni și toată partea respiratorie se pot atrofia.

Un vaccin de 2, 1 milioane de dolari

Există două tratamente pentru diagnosticul Alessiei. Unul pe care îl face în prezent în România, însă doar îi amelioază boala, fiind progresivă, nu o poate trata. Șansa Alessiei e tratamentul Zolgensma, singurul care ar putea să-i stopeze evoluția bolii. Costul e unul imens: 2, 1 milioane de dolari, un vaccin care se găsește în SUA.

E vorba de un vaccin care i se administrează în 60, 90 de minute de perfuzie. E o sumă imensă, de necrezut, dar deja două cazuri din România au reușit să strângă banii, iar rezultatele sunt uimitoare. Vaccinul se face în spital și e nevoie internare timp de 3 luni pentru a putea să fie monitorizată. Pentru a pleca cu ea la Chicago nu știu dacă e posibil și dacă ea are voie să zboare cu avionul. Iar dacă îl aducem în România nu știm încă care este costul total. Alt tratament nu există. Am căutat peste tot, însă nu există altceva decât acel vaccin”, spune Beatrice, mama Alessiei.

„Asociatia pentru micuțul Noel” strânge fonduri pentru Alessia

Modalități de donare:
1️⃣online cu cardul fara comision https://asociatianoel.ro/doneaza.html
2️⃣BTPay: 0752.076.131
3️⃣Revolut: 0752.076.131
User: @dan859ny
4️⃣transfer bancar:
Cont Lei: RO33BTRLRONCRT0532233601
Cont euro: RO80BTRLEURCRT0532233601
Cont lire: RO38BTRLGBPCRT0532233601
Cont USD: RO84BTRLUSDCRT0532233601
Swift: BTRLRO22
Beneficiar Asociatia pentru micutul Noel
6️⃣Donează sub formă de sponsorizare. Info aici? www.asociatianoel.ro
ASOCIATIA PENTRU MICUTUL NOEL CUI:42065170
Adresa: Comuna Curtuișeni nr.466, Jud. Bihor, Romania
Tel.:0259355232
Fax: 0259355254
Mobile: 0751083631
Pagina web: asociatianoel.ro
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție la țânțari! Virusul care poate deveni o amenințare
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Prosport.ro
FOTO. Fotbalista a fost în Zanzibar și poza ei de la Salam i-a făcut pe fani să tresară!
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
Alarmă aeriană, după reuniunea liderilor europeni de la Kiev. Doi au fost duși într-un adăpost
Click
Cât costă, de fapt, o vacanță în Santorini. Un român a dezvăluit ce sumă a dat pentru cazare, mâncare și transport: „Atât de dramatic”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Fetiță de 8 ani, moartă la o zi după ce și-a sărbătorit ziua. Infecția pe care a luat-o în timp ce înota
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un mormânt comun cu cel puțin 129 de bărbați a fost descoperit lângă Viena. Cine au fost victimele unei confruntări romane necunoscute?