Prima pagină » Știri politice » Ion Cristoiu: Am impresia că Nicușor Dan duce o campanie pentru parlamentare și nu pentru locale

Ion Cristoiu: Am impresia că Nicușor Dan duce o campanie pentru parlamentare și nu pentru locale

Ion Cristoiu: Am impresia că Nicușor Dan duce o campanie pentru parlamentare și nu pentru locale

Jurnalistul Ion Cristoiu scrie sâmbătă, pe blogul său, că mesajele lansate în spațiul public de Nicușor Dan, candidatul susținut de PNL și USR-PLUS pentru Primăria Capitalei, par mai degrabă potrivite pentru alegerile parlamentare și nu pentru cele locale.

Cristoiu spune că Nicușor Dan pare să ducă „o campanie de atitudini politice”, mai potrivită alegerilor parlamentare.

„Campania pentru alegerile locale e în toi. Radio România Acutalități are îndatorirea (ucigașă pentru o instituție de presă) de a găzdui plicticoasele mesaje electorale. Sînt aceleași de 30 de ani încoace. Dacă mă alegeți primar, voi face și voi drege. Călătorind de la Sinaia la București lovit de paranoia temerii că aș putea avea Coronavirus (mi-am făcut test la Matei Balș și am așteptat rezultatul pregătindu-mi valiza de internare în spital, convins că voi da naștere unei știri, numai că m-am alarmat degeaba, nu sînt infectat), vineri, 11 septembrie 2020 seara, am ascultat mesajele deja știute ale candidaților. N-am putut să nu remarc înverșunarea lui Nicușor Dan de a desfășura o campanie de atitudini politice, valabilă mai degrabă la parlamentare decît la locale”, scrie Cristoiu pe blogul său.

Cristoiu: Întregul mesaj al lui Nicușor Dan este dominat de criticile aduse Gabrielei Firea. N-am auzit o vorbă despre ce va construi el

Jurnalistul atrage atenția că, din punctul său de vedere, mesajul lui Nicușor Dan e dominat de criticile aduse actualului primar, Gabriela Firea, iar mesajele despre ce intenționează Nicușor Dan să construiască dacă va deveni primar lipsesc cu desăvârșire.

Nicușor Dan

Candidatul dreptei la Primăria Capitalei, Nicușor Dan. Sursa: MEDIAFAX FOTO

Cristoiu notează, totuși, că Nicușor Dan a „desfășurat o activitate excelentă” ca lider al Uniunii Salvați Bucureștiul și îi recomandă să se concentreze pe lupta pentru a ajunge primar general și nu pe atacurile la adresa Gabrielei Firea.

„Întreg mesajul lui Nicușor Dan e dominat de critica Gabrielei Firea nu ca primar, ci ca lider PSD. N-am auzit o vorbă despre ce va construi el după ce va ajunge primar. Numai și numai angajamente de demolare a ceea ce a făcut Gabriela Firea și mai ales angajamente de a o trimite la pușcărie pe contracandidată . Primul lucru pe care-l va face Nicușor Dan va consta într-o anchetă penală a ceea ce el numește matrapazlîcurile Gabrielei Firea. Să zicem că Gabriela Firea a făcut matrapazlîcuri. Și ce mă încălzește pe mine bucureștean că viitorul primar va ține locul DNA?

Eu vreau de la viitorul primar să rezolve marile probleme ale orașului, nu s-o denunțe pe Gabriela Firea. Concomitent cu asta Nicușor Dan își reduce campania la elogiul celor trei partide care-l susțin. De parcă ar candida la prezidențiale nu la locale. Nicușor Dan a desfășurat o activitate excelentă ca lider al Salvării Bucureștiului. Totuși el se bate să ajungă primar și nu lider al Opoziției față de Gabriela Firea”, spune Cristoiu.

Recent, Nicușor Dan a declarat că primarul în funcție, Gabriela Firea, este un fel de „Elena Ceaușescu” a zilelor noastre, pentru că în București există o discrepanță foarte mare între ce a făcut Gabriela Firea „și ce pretinde ea că este”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când ospățul duce la spital. Medic chirurg: „Colecistul primește rapid nota de plată. Credeți-mă pe cuvânt, va durea tare”
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Mesajele subtile ale ambasadelor străine pentru România: amenințări din Rusia, prietenie din SUA, solidaritate din Franța
Mediafax
Premiu uriaș la loterie de Crăciun. Biletul câștigător, în valoare de 1,8 miliarde de dolari, a costat 2 dolari
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin lasă să se înţeleagă că Rusia este „deschisă” pentru un acord de pace cu Ucraina. Cu o condiție
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Psihologia indiferenței în relațiile apropiate. De ce indiferența celor dragi rănește profund și ce efecte are asupra sănătății emoționale?