Prima pagină » Social » Raluca Turcan îi atacă pe primarii care organizează Târguri de Crăciun în acest an: “Îi aruncă pe români în ghearele morţii!”

Raluca Turcan îi atacă pe primarii care organizează Târguri de Crăciun în acest an: “Îi aruncă pe români în ghearele morţii!”

Raluca Turcan îi atacă pe primarii care organizează Târguri de Crăciun în acest an: “Îi aruncă pe români în ghearele morţii!”

Raluca Turcan consideră că organizarea unor Târguri de Crăciun în plină pandemie de coronavirus este total neinspirată. Vicepremierul susţine că primarii cu astfel de iniţiative îi aruncă, pur şi simplu, pe români “în ghearele morţii”.

Raluca Turcan nu îi înţelege pe edilii care plănuiesc astfel de evenimente, având în vedere actuala criză sanitară care există în România.

Să te ambiţionezi să faci târg de Crăciun acum, în plină pandemie, este ca şi cum i-ai arunca pe români în ghearele morţii. Chiar nu cred că este oportun să facem târguri de Crăciun şi cred că toţi edilii ar trebui să militeze public cât mai vizibil, în faţa oamenilor pe care îi reprezintă, pentru măsuri de distanţare fizică, de sănătate, de igienă personală”, a declarat Raluca Turcan, la Realitatea Plus.

Raluca Turcan: “Pentru o mână de voturi, amanetează sănătatea oamenilor”

Vicepremierul s-a referit şi la primarii care nu ţin cont de restricţiile impuse de autorităţi şi care, în opinia ei, sunt în stare să sacritice totul pentru a obţine susţinere.

Avem multă improvizație, sunt unii care nu știu. Avem incompetență care ajunge în unele locuri să fie criminală și politicianism ieftin care pentru o mână de voturi amanetează sănătate oamenilor. Se întâmplă în România. Sunt politicieni, care pentru a fi simpatici și pentru a obține susținere, sacrifică tot. Alții vor să lupte cu COVID, dar după ce trece, nu acum”, a mai spus Laura Turcan.

Lia Olguţa Vasilescu: “Au început pregătirile pentru Târgul de Crăciun”

Reacţia Laurei Turcan a venit după ce primarul municipiului Craiova, Lia Olguţa Vasilescu, a anunţat, recent, că în oraş au început deja pregătirile pentru târgul de Crăciun.

Au început pregătirile pentru Târgul de Crăciun. Pentru a evita aglomeraţia, anul acesta avem două locuri în care vor fi montate căsuţele, Piaţa Buzeşti si Piaţa Mihai Viteazul, iar în Parcul Romanescu va fi iluminat de sărbători în faţa Casei Bibescu. Spre deosebire de anii trecuţi, căsuţele pentru comercianţi sunt vopsite în culorile Crăciunului şi vor fi ornate cu ramuri de brad şi instalaţii de lumini, iar în zona Centrului Istoric vor fi puse în valoare mai ales clădirile. Având în vedere ca Târgul de Crăciun din Craiova este inclus, anul acesta, în topul Forbes, ne dorim să aveţi sărbători de poveste”, a scris Lia Olguţa Vasilescu pe Facebook.

Citește și

Mediafax
Dezvăluiri despre crima oribilă din Craiova: Femeia a fost înjunghiată cu 27 de lovituri de cuțit
Cancan.ro
Unde a fost plecată Silvana Dăogaru, cu 3 zile înainte să fie ucisă de soț. Părinții profesoarei de 44 de ani sunt implicați
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
Adevarul
Un nou scandal homosexual zguduie Biserica Ortodoxă Română. Desfrâu și mesaje halucinante între un preot și un tânăr
Mediafax
HOROSCOP 23 august 2025. Unele zodii se relaxează acasă, altele se avântă la drum
Click
Puțini șoferi știu. Cu cât se poate depăși viteza legală fără sancțiuni
Wowbiz
El e băiatul de 13 ani mort după ce a mâncat tăieței! S-a prăbușit brusc, imediat după ce i-a consumat. Autoritățile sunt în alertă! Toate detaliile
Antena 3
Două turiste au plecat fără să plătească dintr-o pizzerie din Italia. Patroana le-a dat de urmă și s-a dus cu nota peste ele la cazare
Digi24
Lovitura de stat de la 23 august 1944: Se împlinesc 81 de ani de la actul de curaj care a schimbat România
Cancan.ro
Șoc TOTAL! Meghan Markle, acuzată că are o fetiță secretă, iar Harry vrea să divorțeze!
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a întâmplat cu actrița Lucy Ewing? Cine s-a uitat la serialul Dallas, sigur o știe. Cum arată acum, la 66 de ani
observatornews.ro
Filmul tragediei de pe Lacul Snagov. Angajatul care le-a închiriat ambarcaţiunea a dat alarma
StirileKanalD
„Mi-a dat viaţa complet peste cap!” Polițistul atacat cu sabia de un interlop, dezvăluiri emoționante. În ce stare se află Ciprian acum, la 8 ani de la incident: „Mi-aş dori să am sănătatea înapoi”
KanalD
Doliu în diplomația română! Ambasadorul Ioan Donca a murit la 85 de ani
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un Rolls-Royce de 500.000 de euro, băgat în piscina plină cu apă. Motivul este ireal - FOTO
Descopera.ro
Cum a fost Stalin PĂCĂLIT de Hitler
Capital.ro
România ține doliu. S-a stins din viață Ioan Donca. Am pierdut un om pe care toată planeta l-a respectat
Evz.ro
Comoara din locuința incendiată. Secrete scoase la lumină după secole
A1
Larisa Mârtan, fosta ispită de la Insula Iubirii, s-a căsătorit religios. Cum arată în rochie de mireasă. Imagini de la nuntă
Stirile Kanal D
A fost prins în Germania. Emil Gânj a dat peste cap planurile polițiștilor
Kfetele
O fetiță de 12 ani a murit în brațele tatălui după ce a mâncat chipsuri! Ce a declanșat decesul fetei, de fapt?
RadioImpuls
HOROSCOP de weekend, 23-24 august 2025. O zodie trăiește clipe de vis! Norocul este de partea ei și dragostea plutește în aer
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bubulina îi face o propunere deocheată lui Bulă: - Am putea și noi să mai încercăm...
Descopera.ro
O situație bizară în care ajuns ambasadorul francez din România în 1916