Prima pagină » Știri » Adina Alberts: Câți bani au primit medicii din România ca sponsorizări de la companiile producătoare de vaccinuri

Adina Alberts: Câți bani au primit medicii din România ca sponsorizări de la companiile producătoare de vaccinuri

Radu Cristian
Adina Alberts: Câți bani au primit medicii din România ca sponsorizări de la companiile producătoare de vaccinuri
Adina Alberts: Câți bani au primit medicii din România ca sponsorizări de la companiile producătoare de vaccinuri / Sursă Foto: Adina Alberts, Facebook

Medicul Adina Alberts a scris pe Facebook, că medicii din România au fost sponsorizați în anul 2019, de companiile producătoare de vaccinuri, cu sume consistente.

Postarea medicului

Potrivit Adinei Alberts, „Astra Zeneca a sponsorizat în 2019 medici și asociații de medici din România cu doar cu 1,1 milioane lei”.

„În topul celor mai mari companii farmaceutice din lume, conform Wikipedia, pe locul întâi se află compania Johnson&Johnson, companie care a cheltuit pe sponsorizări medici și asociații de medici din România, nu mai mult de 550 000 de lei în 2019, conform anm.ro.

Pfizer, care în clasamentul Wikipedia este pe locul 3, și care până în februarie anul trecut, în România avea 330 de angajați în două unități localizate în București și Cluj-Napoca, fabrica din Cluj fiind preluată ulterior de GSK , a sponsorizat cu aproximativ 3,5 milioane de lei medici și asociații de medici din România în 2019 (conform anm.ro), de departe aceasta reprezentând cea mai mare sumă cheltuită în acest mod, referindu-mă aici la companiile care dezvoltă în prezent vaccinuri anti-COVID.

Astra Zeneca a sponsorizat în 2019 medici și asociații de medici din România cu doar cu 1,1 milioane lei.

Concluziile… Vă invit să le trageți fiecare dintre dvs” a scris Adina Alberts pe pagina sa de Facebook.

Când ar putea aproba UE vaccinul AstraZeneca împotriva COVID-19

Uniunea Europeană ar putea aproba vineri vaccinul AstraZeneca. Dacă acceptul va veni săptămâna aceasta, efectivul de doze ar crește semnificativ.

Vaccinul AstraZeneca, aproape de aprobare

Potrivit unei declarații făcute de un purtător de cuvânt al ministerului german al sănătății, Agenția Europeană a Medicamentului (EMA) ar putea aproba vineri vaccinul împotriva COVID-19 dezvoltat de AstraZeneca și Universitatea Oxford, relatează Reuters.

Oficialii UE vor primi clarificări luni după-amiază din partea directorilor AstraZeneca cu privire la problemele legate de livrare.

Compania care a produs vaccinul anunța la finele săptămânii trecute Uniunea Europeană că nu îşi poate respecta planul de livrări. Un oficial a precizat pentru Reuters că este vorba despre o reducere de 60% din totalul de 31 milioane de doze de vaccin.

AstraZeneca a fost primul producător de vaccinuri care a semnat un contract cu Uniunea Europeană, în august. A primit 336 de milioane de euro, pentru cel puţin 300 de milioane de doze de vaccin.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Simona Halep, prima reacție după ce s-a afişat la Wimbledon cu afaceristul Dorin Mateiu
Adevarul
Pensionar la 40 de ani? Strategia radicală prin care tot mai mulți tineri își cumpără libertatea. Cum se aplică în România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Ce a scris Ann Widdecombe în ultimele minute de viață. Mesajele fostei deputate au fost făcute publice
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
O singură modificare minusculă ar putea explica cum trec virusurile de la lilieci la oameni