Prima pagină » Știri » Grecia începe să emită certificate digitale pentru persoanele vaccinate cu ambele doze împotriva COVID-19

Grecia începe să emită certificate digitale pentru persoanele vaccinate cu ambele doze împotriva COVID-19

Radu Cristian
Grecia începe să emită certificate digitale pentru persoanele vaccinate cu ambele doze împotriva COVID-19
Grecia începe să emită certificate digitale pentru persoanele vaccinate cu ambele doze împotriva COVID-19 / FOTO - ilustrativ: Pixabay

Grecia începe să emită de vineri certificate digitale de vaccinare pentru cetăţenii care au primit ambele doze de vaccin împotriva COVID-19, a afirmat ministrul pentru guvernanţă digitală, Kyriakos Pierrakakis.

Gestionare digitală

„Întreg procesul, de la programarea pentru prima doză până la emiterea certificatului, este gestionat digital”, a menționat ministrul elen.

„Certificatul digital este sigur, nu poate fi falsificat şi poartă o semnătură digitală’, a mai afirmat acesta Pierrakakis.

Israel: „Este de datoria noastră să protejăm sănătatea publicului în întregime”

Falsificarea certificatului de vaccinare se pedepsește cu închisoarea, a avertizat – joi – ministrul israelian al Sănătăţii, Yuli-Yoel Edelstein, citat de Agerpres. „Vreau să spun că oricine crede că acesta este un joc pentru copii şi tipăreşte un certificat de vaccinare la domiciliu va fi în cele din urmă prins şi distracţia se va termina în închisoare”, a declarat acesta pentru televiziunea Canal 11.

Astăzi prezentăm un mesaj uriaş pentru cei inoculaţi. Aşa va fi prima etapă a întoarcerii voastre la viaţa – aproape – normală. Inoculaţi şi recuperaţi, (israelienii) pot, încă de duminică, să meargă la săli de sport, teatre, la hoteluri, spectacole şi de asemenea la sinagogi, cei care se vor înregistra că folosesc +paşaportul verde+”, a spus ministrul într-o conferinţă de presă la Ierusalim.

Edelstein, membru al partidului Likud al prim-ministrului Benjamin Netanyahu, a adăugat că anumite locuri de muncă ar cere angajaţilor lor fie să se vaccineze sau dacă nu, să efectueze un test de coronavirus la fiecare 48 de ore.

„Este de datoria noastră să protejăm sănătatea publicului în întregime”, a mai spus el.

„Cabinetul coronavirus” al lui Netanyahu a aprobat, luni, seară un plan pentru a ridica treptat restricţiile după un al treilea lockdown la nivel naţional. Astfel, mai multe clase şcolare se vor deschide, începând de duminică, în conformitate cu un sistem de semafor ce etichetează oraşele verde, galben, portocaliu şi roşu în funcţie de rata lor de infecţii cu coronavirus.

Centrele comerciale, pieţele, magazinele stradale, muzeele, bibliotecile şi sinagogile se vor deschide de asemenea duminică, în conformitate cu reglementările stricte pentru a preveni răspândirea coronavirusului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
O absență colosală: cine lipsește din poveștile pentru copii scrise de AI?