Prima pagină » Social » Lia Olguța Vasilescu, anchetă la Spitalul de Psihiatrie. Primarul Craiovei vrea să afle cum de avea asupra ei o brichetă una dintre paciente?

Lia Olguța Vasilescu, anchetă la Spitalul de Psihiatrie. Primarul Craiovei vrea să afle cum de avea asupra ei o brichetă una dintre paciente?

Lia Olguța Vasilescu, anchetă la Spitalul de Psihiatrie. Primarul Craiovei vrea să afle cum de avea asupra ei o brichetă una dintre paciente?

Lia Olguța Vasilescu, anchetă la Spitalul de Psihiatrie. Primarul Craiovei susține că incendiul la unitatea din Parcul Romanescu (recent renovată) a fost provocat de o saltea incendiată de una dintre paciente. Cum a fost posibil așa ceva, asta încearcă să afle investigația pornită de edilul Băniei la Spitalul de Psihiatrie.

Concret, Lia Olguța Vasilescu vrea să știe cum de un pacient avea asupra sa o brichetă și de ce medicii de gardă nu au încercat să-i ajute pe pacienții internați.

Lia Olguța Vasilescu, anchetă la Spitalul de Psihiatrie. Unitatea, recent reabilitată

Lia Olguța Vasilescu afirmă că spitalul în care luni, 8 martie, a izbucnit un incendiu, era recent reabilitat.

Clinica de Psihiatrie de la Parcul Romanescu este recent reabilitată, instalațiile electrice sunt verificate lunar în toate spitalele din subordinea municipalității. La această unitate sanitară, în toate camerele și pe holuri sunt montate camere de luat vederi”, afirmă Olguța Vasilescu.

Primarul Craiovei spune că va verifica personal reacția medicilor care erau de gardă: „Astăzi a avut loc un incident, la parterul clădirii, după ce o pacientă a dat foc unei saltele. Nu există victime intoxicate cu fum sau având arsuri. În schimb, trei medici au sărit de la etajul 1, speriați din cauza fumului. Vom declanșa o anchetă ca să verificăm de ce pacienta avea o brichetă asupra ei și de ce medicii de gardă nu s-au asigurat că pacienții sunt evacuați, pentru a fi preîntâmpinat orice pericol”.

Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Craiova. Medicii au sărit pe geam, de frică

Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Craiova, declanșat după ce o pacientă a dat foc unei saltele. 41 de persoane au fost evacuate la timp. Incendiul, stins în aproximativ 20 de minute.

Totuși, trei medici de gardă, aflați la etajul 1, deasupra rezervelor care au luat foc, s-au speriat și au sărit pe geam, suferind răni la membrele inferioare! „Cele trei cadre medicale care au suferit traumatisme ușoare la membrele inferioare sunt în afara oricărui pericol. Ele au fost internate la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Craiova”, a anunţat ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu.

Recomandarea video

Mediafax
Unde trăiesc femeile cel mai mult: Top 10 țări cu cea mai mare longevitate
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
Procurorii deschid oficial dosar de MOARTE SUSPECTĂ în cazul Rodicăi Stănoiu! Decizie de ultimă oră, la 10 zile de la decesul fostei ministrese
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
De ce suntem mereu pe ultimul loc în Europa? „Avem cel mai mare consum de divertisment ieftin: TikTok 12 ore/zi”
Mediafax
Care sunt orele de liniște la bloc în weekend. Ce reguli stricte sunt pentru programul de liniște
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
Accident mortal la metroul din București! O femeie a fost lovită când trenul a intrat la peron. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Ar putea fi „Steaua din Betleem” o planetă? Un vizitator strălucitor ne oferă un indiciu