Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Florin Cîțu: Am convocat mâine BPN pentru validarea lui Dan Vîlceanu ca propunere pentru funcţia de ministru al Finanţelor

VIDEO | Florin Cîțu: Am convocat mâine BPN pentru validarea lui Dan Vîlceanu ca propunere pentru funcţia de ministru al Finanţelor

Premierul Florin Cîțu, declarații de presă / Sursa: Facebook - Guvernul României
Premierul Florin Cîţu, a declarat marți seară la ieșirea de la întâlnirea pe care a avut-o la Vila Lac împreună cu mai mulți liberi liberali că miercuri urmează să aibă loc o şedinţă a Biroului Politic Naţional (BPN) al PNL pentru validarea lui Dan Vîlceanu ca propunere pentru funcţia de ministru al Finanţelor. Premierul a menționat că discutat încă de luni cu Ludovic Orban despre această convocare.

„A fost o întâlnire foarte bună, într-un moment important pentru PNL. Mâine, pentru că suntem responsabili, am convocat un BPN pentru a numi ministrul Finanţelor Publice. Trebuie să ne concentrăm pe guvernare, urmează rectificarea bugetară, alocări de resurse importante în economie, aşa cum am obişnuit, eficient. Şi, bineînţeles, am discutat strategia pentru perioada următoare, pentru că intrăm în linie dreaptă pentru congresul din 25 septembrie. Cam aceasta a fost discuţia în această seară şi temele dezbătute”, a declarat Florin Cîţu, marţi seară, la iesirea de la întâlnirea pe care a avut-o la Vila Lac.

Întrebat despre faptul că preşedintele PNL, Ludovic Orban, îi reproşează că a fost convocată „din scurt” această şedinţă a BPN şi că a aflat „dintr-un sms” despre reuniune, premierul a afirmat că a discutat încă de ieri cu Orban și la telefon și față în față, precizând că „două zile sunt de ajuns”.

„Vă asigur că toate procedurile au fost respectate, nu a fost doar un sms, a fost şi discuţia pe care am avut-o cu domnul preşedinte, şi la telefon şi faţă în faţă, despre acest BPN, nu e chiar din scurt, a fost discuţia ieri, BPN este mâine, deci cred că două zile sunt de ajuns”.

Premierul a subliniat că există majoritatea necesară pentru desfăşurarea reuniunii BPN a Partidului Național Liberal.

„Mâine avem un BPN, convocat de această echipă şi mâine vom demonstra că avem majoritatea necesară”, a răspuns Cîţu, întrebat dacă există majoritatea necesară pentru desfăşurarea reuniunii BPN.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Piața energiei în șoc: Iranul închide Strâmtoarea Ormuz
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Coloană de fum observată în Dubai, după ce Emiratele spun că au interceptat rachete iraniene
Click
Rețeta grecească de post care face furori. Cartofi și dovlecei mai gustoși ca orice friptură!
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
A semnat cu Antena 1 după ce a demisionat de la postul concurent, în februarie 2026! Lovitură în televiziune!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Sângele centenarilor oferă indicii despre mecanismele longevității