Prima pagină » Actualitate » Povestea evacuării celor 14 români din Kabul: „Le-am lăsat talibanilor peste 400 de puști de asalt”

Povestea evacuării celor 14 români din Kabul: „Le-am lăsat talibanilor peste 400 de puști de asalt”

Povestea evacuării celor 14 români din Kabul: „Le-am lăsat talibanilor peste 400 de puști de asalt”

Detalii despre plecarea celor 14 români din Kabul și negocierile cu talibanii ies la iveală, într-un într-un interviu realizat de Adelin Petrișor, cu unul dintre românii întorși sâmbătă în țară.

Adelin Petrișor a vorbit, într-un material realizat pentru TVR, cu unul dintre cei 14 români evacuați săptămâna trecută din Afganistan.

Avionul militar C-130 Hercules care a evacuat 15 români din capitala Afganistanului, Kabul, a aterizat sâmbătă, 21 august, în jurul orei 13.00, la Baza Aeriană 90 din Otopeni.

Cristi, un fost luptător din Forțele Speciale ale Armatei, acum contractor civil cu șapte ani de misiuni în Africa și Asia, a povestit că, în drumul către aeroport, românii s-au confruntat cu amânarea plecării, iar agenții de securitate au fost nevoiți să predea tot armamentul talibanilor, „peste 400 de puști de asalt, multe pistoale, mitraliere, muniții de diferite calibre, multe mașini blindate”.

Timp de cinci zile s-au purtat negocieri pentru ca oamenii să poată ajunge la aeroportul din Kabul

În cea de-a cincea zi de negocieri, talibanii i-au înghesuit pe cei 400 de oameni în autobuze .

De aproape o săptămână au avut nevoie mai mulți români din Kabul pentru a parcurge un drum de 2 kilometri până la aeroportul din capitala afgană.

“Nu aveam unde să ne ducem înapoi, nu aveam muniție, nu aveam nimic, eram ca sardinele în niște autobuze aduse de ei, pe marginea drumului, între oraș și aeroport“, a povestit un agent de securitate român.

Înainte de a ajunge la aeroport, talibanii  i-au abandonat în apropiere.

Românii au aștept trei ore până au fost primiți în zona liberă.

“Când am ajuns la avion și am văzut și băieții care ne așteptau, și personalul … Erau pregătiți cu apă și o vorbă bună….S-a simțit în momentul acela că statul român chiar s-a implicat în acțiunea asta. Chiar s-a simțit”, a mai spus bărbatul.

Ultimul cetăţean român care solicitase repatrierea din Afganistan a fost evacuat în siguranţă din Kabul, duminică, el ajungând la Islamabad, Pakistan, a anunţat Ministerul Afacerilor Externe. Acesta are dublă cetăţenie, română şi moldoveană, şi a fost evacuat cu ajutorul partenerilor internaţionali.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, numit de reprezentantul Rusiei la ONU în teoria Moscovei despre drona de la Galați
Digi24
Reacția Kremlinului după ce președintele Dan a reconfirmat că drona de la Galați era rusească
Cancan.ro
Vladimir Putin, mesaj pentru România după ce Nicușor Dan a confirmat că drona de la Galați este rusească. Ce ne cere Kremlinul
Prosport.ro
Simona Halep, bogată și divorțată, a atras toate privirile cu apariția ei la gala pentru Nadia Comăneci. Și-a făcut selfie în oglindă
Adevarul
SURSE Guvernul Tomac, în impas: Nicușor Dan are voturile, dar refuză sprijinul suveraniștilor
Mediafax
Rusia despre explozia de la Galați: „O dronă rusească făcea praf blocul”
Click
S-a mutat într-un bloc nou și a avut un șoc! Cum au reușit vecinii să îl scoată din minți: „Nesimțirea este la cote maxime”
Digi24
Cum funcționează injecţia care a eliminat complet tumorile la pacienţi la care chimioterapia nu dădea rezultate
Cancan.ro
Pensii mai mari pentru 800.000 de pensionari români, dacă depun acest document
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Monica Gabor din America! Fosta lui Columbeanu duce o viață luxoasă, după ce a renunțat la viața publică
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Te-ai gândit vreodată că va exista o CAMIONETĂ PORSCHE?
Descopera.ro
Falsul secolului: Povestea Omului din Piltdown, „veriga lipsă” care a păcălit lumea științifică
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Brazilia construiește una dintre cele mai ferme din lume pentru export în Orientul Mijlociu