Prima pagină » Actualitate » Poliția de Frontieră: 21 de migranți au fost depistați în timp ce încercau să iasă ilegal din țară. Unii dintre ei erau solicitanți de azil în România | VIDEO

Poliția de Frontieră: 21 de migranți au fost depistați în timp ce încercau să iasă ilegal din țară. Unii dintre ei erau solicitanți de azil în România | VIDEO

Poliția de Frontieră: 21 de migranți au fost depistați în timp ce încercau să iasă ilegal din țară. Unii dintre ei erau solicitanți de azil în România | VIDEO

Polițiștii de frontieră din Arad și Bihor au depistat în ultimele 24 de ore 21 de migranți din mai multe state, care încercau să iasă din România ascunși în camioane care transportau marfă.

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Oradea, cei mai mulți dintre aceștia au fost depistați la punctul de control Nădlac II.

Unii dintre migranții prinși de polițiștii de frontieră erau chiar solicitanți de azil în România.

„În ultimele 24 de ore, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, judeţul Arad, s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră pe sensul de ieşire din ţară, doi cetățeni români, aflați la volanul unor ansambluri rutiere înmatriculate în România. Șoferii transportau, conform documentelor de însoţire a mărfii, aliaje din aluminiu și obiecte sanitare pentru societăți din Italia.

În urma efectuării controlului amănunţit al mijloacelor de transport, au fost descoperiţi, ascunşi în compartimentele pentru marfă, cincisprezece cetăţeni străini.

Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru cercetări unde, în urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Eritreea, Afganistan și Etiopia, cu vârste cuprinse între 14 și 37 ani, majoritatea solicitanți de azil în România”, se arată în comunicat.

Migranți depistați și la PTF Borș

Şi la Punctul de Trecere a Frontierei Borș, judeţul Bihor, tot în cursul zilei de ieri, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, pe sensul de ieşire din ţară, un cetăţean din Republica Moldova, aflat la volanul unui ansamblu rutier. Acesta transporta, conform documentelor de însoţire, diverse mărfuri, pe ruta Bulgaria-Belarus.

În urma efectuării controlului amănunţit al mijlocului de transport, au fost descoperiți, ascunși, în compartimentul marfă al semiremorcii, șase cetăţeni străini.

Persoanele au fost preluate și transportate la sediul sectorului pentru cercetări unde, în urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au stabilit că sunt cetăţeni din Pakistan și Afganistan, cu vârste cuprinse între 23 și 38 ani, solicitanți de azil în România.

În toate aceste situaţii, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în vederea stabilirii întregii activități infracționale, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale care se impun.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Bill Gates vrea locuri de muncă „rezervate pentru oameni”