Prima pagină » Actualitate » Temutul Ion Clămparu a învins sistemul penitenciar. Judecătorii i-au dat dreptate printr-o sentință definitivă

Temutul Ion Clămparu a învins sistemul penitenciar. Judecătorii i-au dat dreptate printr-o sentință definitivă

Temutul Ion Clămparu a învins sistemul penitenciar. Judecătorii i-au dat dreptate printr-o sentință definitivă

Considerat unul dintre cei mai periculoși interlopi români, Ion Clămparu, zis Cap de Porc, a reușit să învingă în instanță conducerea Penitenciarului Aiud, unde execută o pedeapsă de 25 de ani de detenție. Conducerea închisorii consideră că decizia magistraților poate reprezenta „un precedent periculos”.  

Condamnat în Italia la 18 ani de închisoare, la 30 de ani în Spania și la 25 de ani în România, Ion Clămparu a reclamat conducerea Penitenciarului Aiud, unde își execută pedeapsa, că nu i-ar fi respectat drepturile.

Deținutul a anunțat judecătorul delegat la închisoarea respectivă că, deși în luna februarie a acestui an avea dreptul la patru convorbiri on-line, a primit numai două. După ce a analizat plângerea condamnatului, magistratul i-a dat dreptate și a decis că acesta trebuie să-și primească drepturile retroactiv.

Instanța a cerut conducerii închisorii să respecte drepturile deținuților

În replică, conducerea închisorii a spus că decizia poate reprezenta un precedent periculos și a a explicat că acesta nu a primit decât jumătate din convorbirile online pentru luna februarie din cauza deselor pene de curent și a faptului că luna a avut numai 28 de zile. Ca urmare, Clămparu nu a mai putut fi reprogramat la unul dintre cele trei calculatoare disponibile, în condițiile în care erau deja programați alți deținuți.

Constrângerile de natură obiectivă (lucrări la instalația electrică) nu trebuie să constituie un motiv pentru pierderea acestui drept ci, din contră, trebuie identificate soluții în vederea acordării drepturilor prevăzute de lege. Prin urmare, pentru a respecta norma
legală care reglementează în mod clar numărul de convorbiri on-line, fără a se preciza vreo excepție pentru o anumită perioadă a anului (cum ar fina lunile cu mai puține zile) sau situații care privesc motive legate de administrația penitenciarului, se impune acordarea și a celei dea patra convorbiri on-line pentru luna februarie 2021”, se arată în motivarea deciziei luate de magistrații Judecătoriei Aiud.

Originar din Botoșani, Ion Clămparu a reușit să se impună în mediile interlope din Madrid, unde, oamenii săi reușiseră, prin violență, să-și consolideze poziția pe piața prostituției. Urmărit internațional ani la rând, Clămparu a fost prins în Spania și extrădat îm România, unde a fost încarcerat în Penitenciarul Aiud.

Recomandarea video

Mediafax
AEI: Prețul la gaze pentru populație ar putea scădea cu până la 23%, pentru non-casnici, să crească cu 25%, după aplicarea noii scheme de la 1 aprilie
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
UE oferă un salariu de aproape 6.800 de euro și un post permanent. Ce este concursul AD5
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
E oficial! Cătălin Măruță a dat LOVITURA. A semnat noul contract, după ce a fost dat afară de Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Un nou studiu a găsit o legătură între băuturile zaharoase și anxietate la tineri