Prima pagină » Știri » Cutremurul din 1977. Au trecut 45 de ani / Peste 1.500 de victime, cele mai multe în Bucureşti / Câte clădiri din Capitală sunt încadrate acum în clasele l şi ll de risc seismic

Cutremurul din 1977. Au trecut 45 de ani / Peste 1.500 de victime, cele mai multe în Bucureşti / Câte clădiri din Capitală sunt încadrate acum în clasele l şi ll de risc seismic

Cutremurul din 1977. Au trecut 45 de ani / Peste 1.500 de victime, cele mai multe în Bucureşti / Câte clădiri din Capitală sunt încadrate acum în clasele l şi ll de risc seismic
Cutremurul din 1977

Vineri se împlinesc 45 de ani de la cutremurul din 1977, în care au murit peste 1.500 de oameni, cele mai multe victime fiind în Bucureşti. Printre acestea s-au numărat actorul Toma Caragiu, regizorul Alexandru Bocăneţ, cântăreaţa Doina Badea, scriitorul Alexandru Ivasiuc și poetul A.E. Baconsky.

Conform datelor oficiale, în 2022, în Bucureşti, 363 de clădiri se află în clasa l de risc seismic, majoritatea în zona centrală, şi 373 sunt încadrate în clasa a ll-a de risc seismic. Aceste clădiri pot suferi degradări structurale majore în cazul unui cutremur puternic.

4 martie 1977

Sursă foto: TVR/Captură video

Cutremurul din 4 martie 1977 s-a produs la ora 21:22, a avut magnitudinea de 7,2 grade pe scara Richter şi a durat aproximativ 56 de secunde. Și-au pierdut viaţa 1.578 de persoane, majoritatea în Bucureşti, iar alte 11.321 au fost rănite, în principal din cauza prăbuşirii clădirilor.

În Capitală au fost distruse 33 de clădiri şi blocuri de înălţime mare sau medie, printre care clădiri vechi construite în perioada antebelică, dar şi trei clădiri noi – blocul OD16 din cartierul Militari, blocul de pe Ştefan cel Mare-Lizeanu şi Centrul de Calcul al Ministerului Transporturilor.

În total, s-au prăbuşit sau au fost grav avariate 32.897 de locuinţe şi au fost afectate 763 de unităţi industriale din 23 de judeţe. Un raport din 1978 al Băncii Mondiale arată pagube de două miliarde de dolari, din care 70% în Bucureşti.

Seismul a fost resimţit puternic şi în ţările Serbia, Bulgaria și Ungaria. În Bulgaria, au fost distruse trei blocuri, omorând peste 120 de oameni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
Triplă crimă. O bunică și cei doi nepoți ai săi, găsiți morți în apartamentul în care locuiau
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Fotografii demult uitate cu Oana Roman. Cum arăta vedeta când lucra în aviație
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Vara vine cu deschiderea circulației pe un nou lot de pe Autostrada A0. Secțiunea dintre Afumați și Cernica va fi deschisă
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Premieră mondială: rezervă uriașă de „apă reîmprospătată”, descoperită la 200 de metri sub fundul mării