Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Mariana Rarinca, despre justiția din România: „Nici nu știu dacă funcționează. Ce-i mai rău este că din urmă vin cei școliți de actualii judecători”

VIDEO | Mariana Rarinca, despre justiția din România: „Nici nu știu dacă funcționează. Ce-i mai rău este că din urmă vin cei școliți de actualii judecători”

Mariana Rarinca, femeia condamnată în 2015 la 3 ani de închisoare cu suspendare pentru că a șantajat-o pe judecătoarea Livia Stanciu, fostă președintă a Înaltei Curți de Casație și actuală judecătoare CCR, a fost invitata lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Aceasta a vorbit despre justiția din România, despre care consideră că merge extrem de prost și nu poate funcționa de ani de zile. Invitata lui Marius Tucă a precizat că nu a dezvăluit informații compromițătoare despre Livia Stanciu, deoarece soțul acesteia, Andrei Stanciu, s-a purtat „omenește” cu ea.

M. Tucă: Cum gândiți că a funcționat justiția din 2004 încoace?

Mariana Rarinca: Prost. Nici nu știu dacă funcționează. Se pune întrebarea dacă justiția chiar funcționează. Sunt – nu putem să-i băgăm pe toți în aceeași oală – sunt judecători și judecători. Sunt avocați și avocați.

M. Tucă: Așa cum au fost și judecătorii care pe dumneavoastră v-au achitat, pentru că nu exista nicio probă și au avut curaj, mai ales în vremurile acelea.

Mariana Rarinca: Sigur. Păi vreau spun doamna judecător Găgescu a fost hărțuită de Inspecția Judiciară, de CSM, vreo 3-4 ani de zile.

M. Tucă: Păi asta e justiție, doamna Rarinca?

Mariana Rarinca: Nu-i justiție. De unde alta? Ce-i mai rău este din urmă vin cei școliți de actualii judecători.

M. Tucă: Procurorii cum s-au purtat cu dumneavoastră?

Mariana Rarinca: Urât, urât… Urât în sensul în care mă întrebau: ‘Ce, vă este ciudă că altul câștigă bani mai mulți?’

M. Tucă: Și de ce n-ați dezvăluit acele informații compromițătoare despre Livia Stanciu?

Mariana Rarinca: În primul rând, pentru Andrei Stanciu. Andrei Stanciu s-a purtat cu mine omenește. Am învățat multe de la el și dacă eu fi dezvăluit ceva, fi târât mai multe persoane în asta. Și vă dați seama nimeni n-ar fi recunoscut, mai ales după ce mi s-a întâmplat mie, nimeni n-ar fi recunoscut că i-ar fi dat bani lui Andrei Stanciu ca Livia Stanciu rezolve o problemă. Deci nimeni n-ar fi recunoscut, pentru deja eram eu modelul.

O nouă ediție Marius Tucă Show pe gândul.romiscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni