Prima pagină » Actualitate » PSD o acuză pe Clotilde Armand că taie bursele sociale ale elevilor: „Cetăţenii Sectorului 1 trebuie să ştie că primarul nu dă, ci ia!”

PSD o acuză pe Clotilde Armand că taie bursele sociale ale elevilor: „Cetăţenii Sectorului 1 trebuie să ştie că primarul nu dă, ci ia!”

Gilda Popa
PSD o acuză pe Clotilde Armand că taie bursele sociale ale elevilor: „Cetăţenii Sectorului 1 trebuie să ştie că primarul nu dă, ci ia!”

Reprezentanţii PSD Sector 1 au acuzat că edilul Clotilde Armand taie cu 200 de lei pe lună, per elev, bursele sociale, în timp ce promite bani pentru toţi cetăţenii din sector.

Astfel, bursele sociale, care astăzi sunt în cuantum de 400 lei, vor fi înjumătăţite, fiecare elev pierzând câte 2.400 lei/an, arată comunicatul de presă al organizaţiei social-democrate.

„Cetăţenii Sectorului 1 trebuie să ştie că primarul Clotilde Armand nu dă, ci ia! Şi nu de la toţi ci, mai ales, de la cei mai nevoiaşi dintre locuitori. Consilierii locali ai PSD nu vor vota niciodată un astfel de proiect împotriva intereselor elevilor şi comunităţii”, a transmis liderul PSD Sector 1, Petre Florin Manole, potrivit sursei citate.

Socia-democratul a adăugat că proiectul de hotărâre iniţiat de către consilierii locali ai PSD, conform căruia toate bursele elevilor cresc, este blocat de către primar.

Organizaţia PSD Sector 1 prezintă câteva din diferenţele dintre stadiul actual, proiectul PSD şi proiectul USR:

– bursele sociale: 400 lei/lună/elev în plată, 550 lei/lună/elev în proiectul PSD, 200 lei/lună/elev în proiectul USR;

– bursele de merit: 400 lei/lună/elev în plată; 600 lei/lună/elev în proiectul PSD, 200 lei/lună/elev în proiectul USR;

– bursele de studiu – 400 lei/lună/elev în plată, 400 lei/lună/elev în proiectul PSD, 150 lei/lună/elev în proiectul USR;

– sprijin financiar pentru începerea şcolii – 1000 lei /elev proiect PSD; 0 lei în proiectul USR.

Clotilde Armand vrea să dea tichete anticriză de 1.000 de lei „tuturor”

Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, a anunțat un proiect controversat, prin care vrea să le dea ”tuturor” locuitorilor din Sectorul 1 care au împlinit 18 ani tichete anticriză în valoare de 1.000 de lei. Mai mult, edilul și-a anunțat proiectul pentru care vrea să obțină sprijinul consilierilor locali – cărora le-a cerut să treacă peste ”orgoliul de partid” și să voteze proiectul în prima ședință de Consiliu Local – nu alături de oameni din administrația locală, ci de trei colegi din USR, unul dintre aceștia fiind chiar Vlad Voiculescu, președintele USR București.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025