Prima pagină » Actualitate » Ministrul Muncii anunță că a scăzut numărul asistaților social | Marius Budăi: „Deși lupta cu sărăcia nu este ușoară, cifrele ne dau curaj”

Ministrul Muncii anunță că a scăzut numărul asistaților social | Marius Budăi: „Deși lupta cu sărăcia nu este ușoară, cifrele ne dau curaj”

Ministrul Muncii anunță că a scăzut numărul asistaților social | Marius Budăi: „Deși lupta cu sărăcia nu este ușoară, cifrele ne dau curaj”

Ministrul Muncii, Marius Budăi, a spus luni, de Ziua Internaţională pentru Eradicarea Sărăciei, că numărul asistaților social a scăzut în ultimii 11 ani, de la 400.000 de beneficiari la 150.000. 

Ministrul Muncii, Marius Budăi, spune că deşi lupta cu sărăcia nu este uşoară, cifrele ne dau curaj.

„Ziua Internațională pentru Eradicarea Sărăciei, marcată în fiecare an în data de 17 octombrie, ne găsește  în acest an la o răscruce de drumuri, marcată puternic de efectele pandemiei COVID-19, de războiul din Ucraina, de criza economică și de cea energetică.

Conștienți de faptul că cele mai afectate persoane vor fi tocmai cele care astăzi sunt deja în stare de vulnerabilitate, încercăm să găsim soluții de intervenție rapidă pentru a veni în sprijinul acestor oameni.

Așa au apărut, dincolo de formele de sprijin acordate în mod obișnuit (ajutor social, alocație pentru susținerea familiei, ajutoare pentru încălzire și supliment pe tot parcursul anului), pachetul social constând în ajutorul acordat în luna ianuarie pensionarilor cu pensii de până la 1.600 lei ca diferență până la 2.200 lei, ajutorul în cuantum de 700 de lei acordat în luna iulie pentru pensionarii cu venituri mai mici de 2.000 de lei, a 13-a indemnizație pentru persoanele cu dizabilittați și voucherele sociale în valoare de 250 de lei.

Din păcate, sărăcia nu este doar monetară. Acest fenomen necesită o intervenție cu mult mai amplă, care înseamnă creșterea șanselor copiilor să urmeze cursurile de învățământ, educarea părinților din aceste categorii vulnerabile, astfel încât să-și trimită copiii la școală nu doar pentru a primi o alocație sau o masă, ci mai ales pentru a le da o șansă pentru viitor.

Prin urmare, pentru că soluțiile de intervenție financiară trebuie dublate de o serie întreagă de alte măsuri din domeniile educației, sănătății și locuirii, am decis ca în Legea venitului minim de incluziune să combinăm partea de beneficii acordate cu cea de servicii asigurate.

Astfel, oricine solicită acordarea venitului minim de incluziune, automat va fi înscris și ca solicitant de servicii sociale, dar și ca persoană aflată în căutarea unui loc de muncă, iar autoritățile sunt obligate să pregătească planuri de acțiune comunitară pentru sprijinirea acestor categorii de persoane.

Deși lupta cu sărăcia nu este ușoară și uneori pare că este în zadar, cifrele ne dau curaj: dacă în anul 2011 aveam 400.000 de beneficiari de ajutor social, astăzi am ajuns la 150.000 și vreau să le mulțumesc tuturor celor care lucrează neobosit, zi de zi, pentru a-i scoate pe semenii lor din sărăcie”, a scris ministrul Muncii, Marius Budăi, pe pagina de Facebook.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Copil cu dizabilități, exclus de la piscina taberei de vară. Părinții au dat în judecată organizatorii și au câștigat
Digi24
Circa 1.000 de drone cu inteligență artificială urmau să atace aeroporturile din Moscova, fără control uman
Cancan.ro
Costel Caran, ridicat de Poliție după ce a făcut scandal la Argentine! Imaginile unei scene ca-n filme
Prosport.ro
David Popovici are un desert favorit: „Mamaie, dacă mă auzi, să mă aștepți cu…”
Adevarul
Măsuri disperate la Moscova: Rusia reintroduce combustibilul ieftin interzis și impune șoferilor limite la pompă
Mediafax
Câți ani are cea mai bătrână femeie din lume? S-a născut înainte de tragedia de pe Titanic
Click
Secretul longevității părinților Marinei Almășan, la peste 90 de ani: „În casă miroase ca la Plafar!”. Ce alimente-otravă evită total
Digi24
La ce vârstă te poți pensiona, în funcție de data nașterii. Cum verifici luna și anul în care poți depune dosarul
Cancan.ro
Cum arată viața celei mai bogate românce de pe OnlyFans. Câștigă 100.000 € lunar
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unul dintre cele mai cunoscute SUV-uri Hyundai intră într-o nouă eră. Cum va arăta viitoarea generație
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Hoinarul de la malul mării: Jean Constantin, haina simplă a unui talent uriaș