Prima pagină » Actualitate » Circulația pe Transfăgărășan și Transalpina a fost închisă

Circulația pe Transfăgărășan și Transalpina a fost închisă

Circulația pe Transfăgărășan și Transalpina a fost închisă

​Circulaţia pe anumite sectoare de drum de pe Transfăgărăşan şi Transalpina a fost închisă începând de joi, 17 noimebrie, din cauza condiţiilor meteorologice, anunță CNAIR.

Transfăgărășanul a fost închis pe porțiunea cuprinsă între #Bâlea Cascadă (SB) și Piscul Negru (AG. Având în vedere ninsorile din ultima perioadă și înrăutățirea condițiilor meteo prognozate de meteorologi, CNAIR SA a luat decizia închiderii acestui tronson de drum circulației publice pentru că nu mai putem asigura condiții sigure pentru trafic.
Cu un efort susținut, anul acesta, am reușit să prelungim cu o lună perioada în care Transfăgărășanul a fost deschis, acest lucru fiind posibil și cu ajutorul condițiilor meteo favorabile”,
se arată într-un comunicat transmis de Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere.

De aseemenea, și pe Transalpina s-a închis un sector de drum, care a devenit impracticabil din cauza condițiilor meteo.  ”Începând de astăzi, a fost închisă circulația rutieră pe DN 67C – Transalpina, între Rânca şi Obârşia Lotrului. Această decizie a fost luată că urmare a prognozelor meteorologice, care anunță temperaturi scăzute și precipitații, iar în aceste condiții nu se poate menține siguranța participanților la trafic, pe un astfel de drum montan”. 

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe