Prima pagină » Sport » Doctorița din lotul NAȚIONAL care nu are rival în concursuri! „Nu mă așteptam să obosesc atât de tare”

Doctorița din lotul NAȚIONAL care nu are rival în concursuri! „Nu mă așteptam să obosesc atât de tare”

După luni bune în care a participat la cele mai tari competiții din străinătate, Antoanela Manac, cea mai bună triatlonistă din România, s-a întors să concureze acasă.

Sportiva, medic de profesie, a luat startul la Winter Triatlon, la Izvorani, acolo unde l-a avut coleg pe Alex Toma, unul dintre cei mai buni triatloniști din țară.

Cei 2 au terminat primii, toate cele 3 probe ale Triatlonului.

Sexy-doctorița din lotul național n-a avut rival la Winter Triathlon

„Această medalie este la fel de prețioasă ca și celelalte, mă bucur foarte tare că am câștigat-o acasă. A fost o cursă interesantă la care nu mă așteptam să obosesc atât de tare. Traseul a fost unul dificil, nu l-am exersat înainte, practic a fost o surpriză mai ales la tura de alergare”, a declarat Antoanela Manac, campioană Winter Triathlon.

Anto spune că face sacrificii mari să se mențină în cea mai bună formă: „Timp liber nu prea mai există, când plec de la serviciu, mă dedic triatlonului”.

La o distanță de 6 ani, Alex Toma a câștigat din nou cursa de Izvorani: „Ultima ediție, cea din 2016 tot eu am câștigat-o, iar acum după 6 ani, câștig din nou”.

La Winter Triathlon, el a concurat alături de sportivii pe care îi antrenează: „Este un sentiment foarte frumos, îmi dau seama că au crescut, îmi doresc ca și de acum înainte să îi inspir și să îi motivez. În această cursă am mers cot la cot cu unul dintre sportivii mei mari care este și în lotul național, Matei Pătrașcu”.

Dea Blaga are 13 ani, face Triatlon de la 7, iar 5 e antrenată de Alex. La Winter Triathlon a concurat pentru prima dată cu ștafeta, în proba de înot. „A fost interesant, nu am mai făcut ștafetă până acum. Îi mulțumesc lui Toma. Este un antrenor minunat! Nu cred că există antrenor mai bun ca el”, a spus Dea Blaga.

În proba feminină, locurile 2 și 3 au fost ocupate de junioarele din lotul național de Triatlon, două puștoaice de 14 ani. „Mi-a plăcut foarte mult să concurez alături de Antoanela. Nu am mai făcut-o până acum. A fost o onoare și într-o zi aș vrea să ajung ca ea”, a anunțat Amalia Singuran, sportivă triatlon.

După mine, au ieșit junioarele de la Constanța, orașul meu natal. Mă bucur mult când văd cum evoluează și sper să fiu o sursă de motivație pentru ele – Antoanela Manac, campioană Winter Triathlon

Antoanela și Alex se simt foarte bine atunci când participă la concursurile din România. „Mă simt foarte bine, mai ales când îi văd pe cei apropiați și nu numai că mă încurajează. Plus că sunt alături de colegii mei ceea ce nu mi se întâmplă foarte des”, a afirmat Manac, iar Toma a completat: „Este minunat, în orice colț al țării când merg acum, făcând Triatlon de 9 ani, lumea a început să mă cunoască și mă încurajează de fiecare dată pe traseu și mă bucură foarte mult lucru acesta”.

La concursul de la Izvorani, concurenții au alergat 5 kilometri, au pedalat 15 kilometri și au înotat, 500 de metri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe