Prima pagină » Actualitate » Cresc din nou PREȚURILE pe litoral. Cât va costa o noapte de cazare sau un șezlong în Mamaia de la 15 iulie

Cresc din nou PREȚURILE pe litoral. Cât va costa o noapte de cazare sau un șezlong în Mamaia de la 15 iulie

Cresc din nou PREȚURILE pe litoral. Cât va costa o noapte de cazare sau un șezlong în Mamaia de la 15 iulie

De la 15 iulie intrăm în vârf de sezon estival, așa că, de sâmbătă se scumpesc toate serviciile pe litoralul românesc. Este a treia creștere de prețuri din această vară și cel mai tare va conta la cazare.

Camerele de hotel costă, de acum, cu 20% mai mult. Vom plăti în plus și pentru șezlonguri, dar și pentru băuturi, la unele terase.

Prețurile la cazare pe litoralul românesc au mai fost majorate de la 1 iulie, a doua rundă de scumpiri începe la 15 iulie, și vor rămâne la acest nivel până pe 15 august, perioada vârfului de sezon estival. O noapte de cazare la hotel costă, în medie, cu 20% mai mult începând de sâmbătă.

Practic, pentru o vacanță pe litoral, în vârf de sezon, trebuie să economisești tot anul.

Un tânăr spune că a alocat circa 5.000 lei pentru trei zile.

De asemenea, o familie de trei persoane lasă la restaurant salariul mediu pe o zi, respectiv 200 și ceva de lei „numai un singur fel”.

Cât va costa o noapte de cazare în Mamaia

Dar mulți nu se uită la bani, în vacanță. Vineri, chiar dacă ziua a început cu ploaie și furtună, turiștii au venit pe plajă imediat cum a ieșit soarele din nori. Cei mai mulți dintre ei s-au bucurat de apa mării, care a înregistrat 24 de grade Celsius.

În Mamaia, prețul unei camere într-un hotel de trei stele pornește de la 300 de lei. La 4 stele, veți plăti minimum 430 de lei. Iar la 5 peste 1.200 de lei pe noapte.

Și, totuși, un hotel de 3 stele din stațiunea Mamaia este ocupat în totalitate în următoarea perioadă, chiar dacă tariful pentru o noapte de cazare crește cu 70 lei.

„Prețul va crește cu 15% până la 490 lei pentru o cameră standard pe noapte cu mic dejun inclus”,  spune Iulian Tenie, administrator hotel.

„Pentru weekend-ul acesta, ne așteptăm ca gradul de ocupare să fie peste 80%, urmând ca pentru următoarea perioadă, până aproape de finalul lunii iulie, acest grad de ocupare să depășească 90%”, adaugă Ștefan Necula, administrator agenție de turism.

Și pentru confortul de pe plajă o sa dați mai mult.

Răzvan Chițan, administrator plajă adaugă că în perioada aceasta „este undeva la 35 lei șezlongul și undeva, la 1 august, va ajunge la 40 lei. Va fi apogeul prețului unui șezlong în Mamaia Sud”.

Iar unii patroni de terase, au adăugat ceva și la prețul răcoritoarelor, cam 10%. Autoservirile de pe lângă plaje, unde mâncarea este mai ieftină, au început să se aglomereze.

E „convenabil”, spune un turist, „dar eu consider că este proaspătă pentru că tot timpul este flux și nu cred că are ce să stea de pe o zi pe cealaltă”.

Cu aproximativ 50 lei se mănâncă două feluri, spune un manager de autoservire.

Acesta este ultima scumpire din sezon, iar, la sfârșitul lunii august, prețurile ar trebui să înceapă să scadă treptat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bogdan Ivan: Rafinăria Petrotel ar putea să fie redeschisă în 45 de zile, după ce România a obținut derogări din partea SUA de la aplicarea sancțiunilor
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani a primit un șofer Uber din București, pentru o cursă de 785 lei, în a doua zi de Paște
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Ucrainenii ar fi lansat de două ori purtători de rachete în spațiu. Tehnologia ar putea avea aplicații anti-rachetă, inclusiv împotriva sistemului Oreșnik
Mediafax
Trump reacționează la înfrângerea suferită de Viktor Orban: Era prietenul meu, dar nu au fost alegerile mele
Click
Cine sunt suspecții judecați pentru furtul tezaurului dacic. Înțelegerea șocantă făcută de autoritățile olandeze cu hoții
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Cum s-a produs accidentul de Paște din Snagov. Ce greșeală fatală a comis Mihai, șoferul BMW-ului
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video | O femeie a vrut să-și prindă soțul în flagrant și a făcut un gest nebunesc în trafic
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Un film pierdut al lui Georges Méliès, părintele cinematografiei moderne, a fost regăsit după 100 de ani