Prima pagină » Actualitate » Tânără de origine ROMÂNĂ, printre primii militari israelieni uciși în înfruntarea armată cu teroriștii Hamas

Tânără de origine ROMÂNĂ, printre primii militari israelieni uciși în înfruntarea armată cu teroriștii Hamas

Tânără de origine ROMÂNĂ, printre primii militari israelieni uciși în înfruntarea armată cu teroriștii Hamas

O tânără de origine română este unul dintre primii soldați israelieni uciși de militanții Hamas în atacul sângeros de pe 7 octombrie. Iael Leibușor avea 20 de ani și provenea dintr-o familie plecată în anii 60 din Piatra Neamț.

Românca se afla într-un turn de supraveghere a graniței în ziua atacului Hamas și, înainte să fie împușcată, a apucat să avertizeze comandamentul armatei că Israelul este atacat dinspre Gaza.

Tânăra, care avea grad de caporal, a fost ucisă în schimbul de focuri cu atacatorii. Trupul tinerei a fost găsit într-o unitate de graniță de lângă Ashkelon, alături cadavrele altor 20 de femei soldat care fuseseră ciuruite de atacatori. Iael era într-un turn de supraveghere atunci când militanții palestinieni au luat cu asalt zidul de la hotar, potrivit antena3.ro. Sacrificiul fetei a produs multă tristețe printre rude dar și revoltă.

Unchiul tinerei Iael Leibușor este stabilit în comuna buzoiană Breaza și a aflat despre tragedia abătută peste familia sa mai întâi din presa de la Tel Aviv, apoi de la mama și frații fetei.

„A fost prima care a văzut mișcări suspecte, anunțând pe cei de la bază, de jos, au tras sirena imediat și i-au spus coboară și intră aici. A spus nu, nu, trebuie să văd, trebuie să supraveghez, să văd ce e”, mărturisește Lev Asaf, unchiul lui Iael Leibușor.

Unchiul tinerei: „A fost o neglijență totală”

Unchiul tinerei caporal este profund dezamăgit de serviciile secrete israeliene, din cauza cărora nepoata lui și toți militarii au fost luați prin surprindere de teroriști.

„Ele stăteau într-un buncăr special care probabil a fost atacat și au fost ucise pentru că, îmi dau seama că a fost o neglijență totală de pază generală, o relaxare, o greșeală totală. Ele erau cele care supravegheau, ele se uitau pe ecran câte 24 de ore pe zi și dădeau informațiile necesare și notau orice”, precizează unchiul lui Iael.

Iael Leibușor s-a născut în familia unor cetățeni români de etnie evreiască, plecată în 1963 din Piatra Neamț și stabilită în Ashkelon, sudul Israelului. Lev Asaf ne spune că în casa verilor săi, unde au copilărit Iael și frații săi, se vorbea fluent limba română.

„În primul rând, pentru familia noastră este un erou care a servit țara și, în afară de asta, avem în familie mulți piloți, mulți luptători, mulți tanchiști. Avem în armată foarte mulți comandanți și luptători de origine română care de-a lungul anilor s-au sacrificat pentru țara asta”, declară Lev Asaf.

Tânăra caporal Iael Leibușor a fost înmormântată zilele trecute, cu onoruri militare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Planul de debarcare a lui Bolojan confirmat de PSD
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Presa maghiară: Alegerile din Ungaria sunt oglinda în care se privește o Românie care stagnează
Click
Șoc la Disneyland Paris! Cozi infinite, copii plângând și o atracție celebră blocată: „Am fugit pe ușa de urgență!” Ce vedete s-au întors dezamăgite de acolo
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit părintele Clement Popa
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Ceva ascuns adânc sub suprafața exoplanetelor le-ar putea proteja de radiația cosmică