Prima pagină » Social » Imaginea e virală! Cu cât și-a vândut un român CARTOFII, în piață, de Black Friday

Imaginea e virală! Cu cât și-a vândut un român CARTOFII, în piață, de Black Friday

Imaginea e virală! Cu cât și-a vândut un român CARTOFII, în piață, de Black Friday

De Black Friday, nu doar marii comercianți s-au pregătit cu oferte de „nerefuzat”, care să le sucească mințile clienților. Și în piețele agroalimentare, dacă vă vine să credeți, a existat interes pentru această mișcare de marketing cu adevărat revoluționară.

Astfel, unui vânzător de cartofi i-a trecut prin cap ideea să profite și el la maximum de apetitul românilor pentru fenomenul „Black Friday” și a ieșit pe tarabă cu o ofertă imbatabilă.

Cartofi la 1 leu/kg, preț de „Blec Fraidei”

În piețele agroalimentare, „Black Friday” a devenit „Blec Fraidei”, dar nu cum se scrie corect contează acolo, ci prețul, oferta.

Astfel, un „tarabagiu”, cum li se mai spune comercianților de produse agricole, a dat „șah” concurenței adaptându-se mai bine ca toți la ce înseamnă „reduceri de Black Friday”. El și-a vândut cartofii la un preț fără egal – 1 leu/kg!

Cartofi roșii, mari, frumoși și pentru toate buzunarele, așa suna reclama, orală, pe care comerciantul a știut să și-o facă în piață. Iar clienții s-au arătat încântați, nu puțini fiind cei care s-au oprit la taraba sa.

Românii au așteptat cu interes uriaș ediția din acest an a Black Friday. Marii retaileri au anunțat ofertele pentru ziua cu cele mai mari reduceri din an, căci Black Friday a ținut o singură zi, conform tradiției americane.

În România, data aleasă a fost 10 noiembrie, dar, ce-i drept, au existat companii care și-au prelungit „programul” pentru întreg weekend-ul sau, cazul unui „jucător” important din piață, pentru trei săptămâni.

Și, ținând cont că prețul cartofilor nu a fost, anul acesta, deloc unul mic (a trecut de 15 lei, în primăvară, în cazul cartofilor noi), oferta de „Blec Fraidei” gândită de acest comerciant a fost binevenită. Românii și-au făcut stocul, mai ales că toamna mulți obișnuiesc să cumpere cantități mai mari de cartofi, pe care-i depozitează în saci, la rece, pe balcon ori într-un beci, după caz.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
FOTO. Imaginile cu EVA au făcut ravagii printre fani: „Nu ne putem concentra”
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?