Prima pagină » Actualitate » Părinții unei ostatice din Gaza îi cer ajutorul lui Erdoğan / „Vă aflați într-o poziție unică de a oferi un sprijin deosebit”

Părinții unei ostatice din Gaza îi cer ajutorul lui Erdoğan / „Vă aflați într-o poziție unică de a oferi un sprijin deosebit”

Părinții unei ostatice din Gaza îi cer ajutorul lui Erdoğan / „Vă aflați într-o poziție unică de a oferi un sprijin deosebit”

Meirav Lesham Gonen și Malki Shem, părinții lui Romi, o tânără despre care se presupune că este prizoniera Hamas, i-au trimis o scrisoare președintelui Turciei Recep Tayyip Erdoğan, în care îi cer ajutorul.

CNN Turk a prezentat scrisoarea adresată liderului turc.

Romi Gonen are 23 de ani și a fost răpită, pe 7 octombrie, de la festivalul de muzică din Israel. Mama sa a povestit ultimele conversații pe care le-a avut cu Romi la telefon.

La ora 6.30 am primit un telefon de la ea. „Mamă, sunt mii de rachete aici, nu știu ce să fac. O mulțime de teroriști în zonă și trag în noi, fugim spre tufișuri”. La 10.15, am primit un telefon. „Mamă, sunt rănită, sângerez la braț. Arată ca un film horror. Cred că o să mor”. „Nu, Romi. Nu vei muri”. Ultimul lucru pe care mi l-a spus: „Alo? Mama?”, a povestit Mirav Gonen.


Părinții lui Romi au semnat apelul către președintele turc în numele rudelor mai multor ostatici israelieni din Gaza. „După cum știți, timpul este esențial. Suntem îngrijorați că situația ostaticilor se înrăutățește cu fiecare oră care trece”, se arată în scrisoare, transmite Hurriyet.

În calitate de lider al uneia dintre marile puteri ale regiunii și cineva cu o influență largă în Orientul Mijlociu, vă aflați într-o poziție unică de a oferi un sprijin deosebit. Nu știm unde sunt copiii, frații și părinții noștri. Nu știm despre starea lor de sănătate și dacă sunt în viață sau nu.

Prin urmare, vă facem un apel să faceți tot ce vă stă în putere pentru a obține un semn de viață, pentru facilita necesarul medical de care au nevoie, fără întârziere, și pentru a le asigura eliberarea imediată, se arată în scrisoarea trimisă președintelui Turciei.

Meirav Lesham Gonen a acordat interviuri mai multor televiziuni ale lumii. Miercuri, Meirav a acceptată să vorbească al canalul din Qatar Al Jazeera, fără să știe că avea să intre în discuție un înalt oficial Hamas, Zaher Jabarin.

Jabarin, care este „șeful ostaticilor” din Gaza, a adus acuzații împotriva ei, ceea ce a determinat-o pe Gonen, care părea într-o stare de stres, să spună de mai multe ori: „Este suficient”.


A doua zi,  Meirav Lesham Gonen a povestit la postul tv francez I24News că jurnalistul Al Jazeera și liderul Hamas au încercat să spună lucruri împotriva guvernului israelian.

A fost foarte greu. Am convenit să vorbim timp de zece minute, despre Romi și răpirea ei și despre povestea noastră. (…)
Și mai întâi, am fost atacată de prezentator, de jurnalist, apoi fără să mă avertizeze, fără să fiu pregătită pentru asta (…) Au adus un oficial Hamas care a exploatat lucruri pentru a spune minciuni sau jumătăți de adevăr, dar mai ales minciuni și m-a atacat și m-a forțat să spun, au crezut că mă vor forța să spun lucruri împotriva guvernului meu, a spus Meirav, la postul francez de televiziune.
CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Carnea de miel s-a scumpit și în Bulgaria, la fel ca și în România / „Crescătorul bulgar moare zâmbind, dar moare”
Digi24
Un general ucrainean care a dezertat și a luptat de partea Rusiei a fost ucis pe front, anunță Kievul
Cancan.ro
Medicii au refuzat dorința familiei lui Mircea Lucescu. Conducerea Spitalului Universitar, de neclintit chiar și după venirea lui Răzvan Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Sfânta Lumină ajunge în România cu o cursă specială / O misiune sub semnul restricțiilor din Ierusalim
Click
Noi detalii în cazul medicului ucis și incendiat: suspecta, în vârstă de 40 de ani, ar fi recunoscut fapta. Ce probe au găsit anchetatorii în apartament
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Maia, fiica lui Teo Trandafir. Cum arată tânăra la 21 de ani: „Suntem una singură”!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un Mercedes lăsat în service „s-a plimbat” pe la două baruri înainte de a fi oprit de proprietară. Poliția a intervenit
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
O descoperire arheologică de importanță excepțională a fost făcută sub străzile orașului Frankfurt