Prima pagină » Social » Cine este BADANTA din Italia care a omorât o bătrână de 77 de ani. Este măritată cu un român și au o fetiță împreună

Cine este BADANTA din Italia care a omorât o bătrână de 77 de ani. Este măritată cu un român și au o fetiță împreună

Cine este BADANTA din Italia care a omorât o bătrână de 77 de ani. Este măritată cu un român și au o fetiță împreună

Comunitatea din Bergamo a fost șocată de vestea că Rosanna Aber, în vârstă de 77 de ani, a murit după ce a căzut de la balconul apartamentului său, situat la etajul 4 al unui bloc din cartierul Colognola.

S-a întâmplat totul în primăvara anului trecut, pe 22 aprilie 2022.

Badanta, o ucraineancă măritată cu un român

Presa locală a scris la început despre o posibilă sinucidere, dar cazul a luat o altă turnură în urma unei investigații criminalistice derulate de procurorii italieni.

După mai bine de un an, s-a aflat că bătrâna Rosanna nu s-a sinucis, ci a fost împinsă de la balcon chiar de badanta ei, Krystyna Mykhalchuk, o tânără de 26 de ani de origine ucraineană. Acum, Krystyna este acuzată de omor voluntar și utilizarea neautorizată a cardului bancar al victimei.

Se pare că ea a împins-o pe Rosanna Aber peste balcon, bătrâna căzând de la etajul patru și ierzându-și viața.

„Rosanna avea unele bănuieli pentru că unei vecine i-a spus la un moment dat: «Nu știu ce se întâmplă cu banii mei»”, a povestit Poliției unul dintre apropiații victimei.

Din cercetări a reieșit că badanta ucraineancă era dependentă de jocurile de noroc și avea datorii mari. Ea a decis să fure bani din contul pensionarei ca să-și achite datoriile.

Astfel, chiar în ziua morții bătrânei, din contul Rosannei au dispărut 2000 de euro. Când a descoperit ce s-a întâmplat, între ea și îngrijitoarea din Ucraina a izbucnit o ceartă puternică.

„Mătușa mea era foarte religioasă, mergea des la biserică la San Sisto. La începutul războiului din Ucraina, a decis să angajeze o femeie din acea țară în semn de solidaritate”, a povestit nepotul pensionarei, Marco Aber.

Despre Krystyna Mykhalchuk s-a aflat că era căsătorită cu un român, împreună cu care avea o fetiță de 5 ani. Cei trei locuiau în Scanzorosciate, provincia Bergamo.

„Mi-a cerut de trei-patru ori 50, 100 de euro și i-am împrumutat pentru că spunea că are probleme, pe vremea aceea doar soțul ei lucra. Enel îi deconectase de la curent… Îmi pare rău pentru ei, mai ales pentru fetiță. El (soțul român – n.r.) este o persoană drăguță, după ce a fost plecat cu lucrul în Sardinia mi-a făcut cadou niște pește”, a povestit o vecină despre badanta ucigașă.

Arestată pe 15 decembrie, Krystyna Mykhalchuk așteaptă acum procesul în care este acuzată de crimă, notează Bergamo Curriere.

Citește și

Mediafax
S-a aflat! Cine sunt cei mai mari finanțatori ai campaniei lui Nicușor Dan
Digi24
Ce i-a transmis Putin lui Trump că va face în următoarele 60 de zile. Ce pregătește și președintele SUA
Cancan.ro
BREAKING! O nouă tragedie aviatică! Martorii au văzut o minge de foc pe cer și...
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
Adevarul
Ce se întâmplă dacă Ucraina cade? O întrebare care nu mai poate fi ignorată
Mediafax
Grindeanu anunță că PSD nu votează moțiunea împotriva guvernului Bolojan
Click
Ce religie are, de fapt, Nicușor Dan? Unchiul președintelui rupe tăcerea: „Este credincios, dar nu era practicant”
Wowbiz
Alertă maximă! A revenit CIUMA! Primul deces înregistrat în ultimii 18 ani! Autoritățile sunt ÎNGROZITE
Antena 3
Un fost taximetrist, care a trăit toată viața cu chirie într-o garsonieră, a câștigat la tombolă o vilă de 4,6 milioane €
Digi24
Sondaj INSCOP: Pe cine învinuiesc românii pentru situația lor actuală. „Rezultatele arată o criză profundă de încredere”
Cancan.ro
ALERTĂ la 40 de km de granița cu România! Patru oameni au murit: 'Ne-am ascuns! A fost tragic'
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Astăzi este cunoscută de toată lumea și a fost căsătorită cu un artist de renume! Imagini rare din tinerețea ei
observatornews.ro
Plângere penală împotriva lui Albert NBN, care a înjurat România pe scenă la "Beach, Please!"
StirileKanalD
„Inima mea nu acceptă cât te-ai chinuit pe un pat de spital” Familia tânărului ucis de un luptător K1 își strigă durerea și cere să se facă dreptate
KanalD
Schimbări de ultim moment pentru românii care călătoresc în Italia! Cum se vor îmbarca
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România, cu ținute mult prea scurte și transparente
Promotor.ro
Mit sau realitate: Șoferii care circulă cu viteză mică pe autostradă pot fi amendați? Care e limita minimă și cine o impune
Descopera.ro
Un studiu a infirmat o veche teorie despre INSULA PAȘTELUI
Capital.ro
Doliu în televiziune. S-a stins cel mai iubit și celebru prezentator: Am fost uniți în jurul lui
Evz.ro
Dezastru pe litoralul românesc. Curg sancțiunile
A1
În ce stare se află tânărul de 15 ani care a sărit de pe scena „Beach, Please”, la îndemnul unui rapper! Mesajul lui Selly
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
Cazul cutremurător al celor două prietene, răpite și puse să-și sape singure mormântul. Una dintre ele a scăpat de gloanțe, ascunzându-se după trupul prietenei sale
RadioImpuls
Mădălina Manole ar fi împlinit astăzi 58 de ani. Rândurile scrise de fratele artistei au frânt inimile tuturor: "15 ani de la dispariția ta sora mea, 15 ani grei, triști! Durerea rămâne veșnic în suflet!"
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Dacă ai activitatea sexuală prea exagerată poți face cearcăne?
Descopera.ro
Un microbiolog explică cât de des trebuie spălate cearșafurile