Prima pagină » Actualitate » Un trecător a salvat în mod miraculos o femeie din Bucureşti care a căzut în groapa unui șantier, plină cu apă

Un trecător a salvat în mod miraculos o femeie din Bucureşti care a căzut în groapa unui șantier, plină cu apă

Un trecător a salvat în mod miraculos o femeie din Bucureşti care a căzut în groapa unui șantier, plină cu apă
FOTO - Caracter ilustrativ

O femeie din Bucureşti a fost salvată miraculos după ce a căzut în groapa unui şantier de raperaţii a conductelor de apă, fiind la un pas de înec.  Un voluntar a ajuns primul la locul incidentului şi a fost ajutat de un trecător care a sărit în groapa semnalizată și i-a scos capul de sub apă pentru a putea respira.

Victima a ajuns la spital în şoc hipotermic, însă fără răni grave. Camerele de supraveghere au surprins momentul în care femeia de 45 de ani se apropie de şantier, stă câteva momente în dreptul semnalizatoarelor de protecţie, apoi cade în groapa adâncă de 2 metri, pe jumătate plină cu apă. Totul s-a întâmplat la ora 8 seara..

Surse din poliţie spun că femeia consumase alcool şi de aceea s-a sprijinit de semnalizatoarele şantierului, potrivit observatornews.ro. Un martor a sunat la Salvare, moment în care a fost alertată automat şi o echipă de voluntari. Unul dintre ei a ajuns rapid la faţa locului.

„Am văzut că jos, în interiorul gropii, era o femeie cu faţa în jos, căzută în apă. Nu răspundea la niciun stimul verbal. Ea era inconştientă în momentul în care a căzut, căzând pe burtă, cu faţa în apă. Nu aveam cum să cobor acolo pentru a nu fi şi eu în pericol. Unul dintre trecători şi-a făcut curaj şi a coborât în groapă lângă doamna. A strigat-o să vedem dacă este conştientă nu era conştientă.”, spune Adrian Olteanu, voluntar.

Voluntarul a fost ajutat de un trecător, care a reuşit să-i scoată capul din apă. După câteva minute, pompierii au ajuns şi ei. La 20 de minute de la căzătură, au scos-o pe femeie din apă în şoc hipotermic.Victima a fost dusă la spital unde a rămas internată.

Oamenii spun că şantierul este proaspăt deschis şi a fost mereu semnalizat. Firma care face lucrarea a precizat într-un răspuns pentru Observator că a respectat normele şi că nu îşi explică ce căuta femeia pe şantier şi de ce s-a sprijinit de gardurile de protecţie.

Anul trecut, un şofer de 36 de ani a intrat cu maşina într-o altă groapă a Primăriei Capitalei, săpată pentru lucrări la reţeaua de termoficare. Maşina s-a prăbuşit cu roţile în sus,iar şoferul a scăpat cu câteva răni minore.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Iranul anunță ce „țări prietenoase” pot trece prin Strâmtoarea Ormuz. Avertismente pentru Europa și SUA
Digi24
Reacția Rusiei la planul american în 15 puncte pentru războiul din Iran
Cancan.ro
De ce l-a părăsit Codruța pe Sanfira, de fapt. 'Nașa' Teo aruncă BOMBA care schimbă tot ce știam până acum
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea i-a zăpăcit cu apariția ei într-o rochie transparentă. Ce au văzut invitații
Adevarul
Călin Georgescu cere naționalizarea resurselor și lansează un avertisment codat: „Adevărul va ieși la iveală când înfloresc cireșii”
Mediafax
Reuters. Volodimir Zelenski acuză SUA că leagă garanțiile de securitate de cedarea Donbasului
Click
Gabriela Cristea și Tavi Clonda, împotmoliți în renovarea casei din Italia: „Nu ne putem apuca de nimic”
Digi24
VIDEO O însoțitoare de zbor a supraviețuit după ce a fost aruncată din avion în urma accidentului de la New York
Cancan.ro
Prezentatoarea de la 'Vobește lumea' a DIVORȚAT după 7 ani de căsnicie. Nimeni nu se aștepta la asta!
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Mirela Vaida în perioada debutului muzical. Prezentatoarea tv cânta într-o trupă de fete! Nimeni nu a recunoscut-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Criza auto 2026: Furnizorii români se orientează spre apărare, firme din ecosistemele Dacia sau Mercedes-Benz
Descopera.ro
Cum a ajuns un mare filosof să fie condamnat de propriul discipol
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Bubulino, voiam să fie o surpriză, dar… Îți place Madridul?
Descopera.ro
România, „loc de cinste” printre cele mai poluate 8 țări din Europa