Prima pagină » Actualitate » Amendă uriașă dacă arunci CHIȘTOCUL de țigară pe geamul mașinii, în România. Cu câți lei poți fi amendat

Amendă uriașă dacă arunci CHIȘTOCUL de țigară pe geamul mașinii, în România. Cu câți lei poți fi amendat

Elena Popescu
Amendă uriașă dacă arunci CHIȘTOCUL de țigară pe geamul mașinii, în România. Cu câți lei poți fi amendat

Un șofer care aruncă un chiștoc de țigară pe geam – sau alte gunoaie – este pasibil de o amendă destul mare după ce legea urmează să se schimbe.

Dacă până acum aruncarea unui muc de țigară pe fereastră te costa mai puțin, potrivit noului proiect de lege amenda poate ajunge la 2500 de lei. Așadar, cine aruncă pe geam gunoi, inclusiv un chiștoc de țigară, poate să primească amendă de la 1000 la 2500 de lei.

Teodor Bălan, lider în cadrul Sindicatului Național al Polițiștilor și Vameșilor Pro Lex, a explicat că în acest moment, la nivel național, amenzile se aplică pe hotărâri de consiliu local. Mai mult, amenzile se acordă greu, pentru că este nevoie de martori.

”Proiectul de lege este bine-venit pentru a stopa acest fenomen. Din păcate, opinia publică nu prea reacționează pentru că, atunci când ai nevoie de un martor, nu prea se oferă nimeni. De ajutor sunt și vor fi și mai mult – dacă legea intră în vigoare – camerele de monitorizare, pentru că poți merge în instanța cu filmarea delictului; camerele, fiind omologate, au rol de probatoriu.

Cu aruncarea gunoaielor între blocuri va fi mai problematic pentru că acolo nu există camere video. Noi am mai găsit pungi de gunoi aruncate în stradă de la societăți comerciale și am găsit în ele coduri fiscale, le-am identificat și le-am sancționat. Chiar și gunoiul unei persoane fizice poate fi identificat până la urmă”, a precizat Teodor Bălan.

În Germania, aruncarea unei țigări se poate solda cu o pedeapsă cu închisoarea

Dacă în România abia cresc amenzile, în Germania, aruncarea unei țigări pe geam se poate solda cu o pedeapsă cu închisoarea. În ultimii ani, pădurile germane au fost amenințate în repetate rânduri de riscul de incendiu în timpul verii. Incendiile de pădure sunt adesea provocate de mucuri de țigară incandescente. Potrivit fahrerseite.eu, oricine le aruncă pe acestea pe geamul unei mașini în mișcare poate fi pedepsit cu închisoarea sub pretextul de incendiere din neglijență.

Recomandarea video

Mediafax
The Economist: Războiul din Golf ar putea aduce o criză alimentară la nivel mondial
Digi24
Prima reacție a Rusiei după armistițiul SUA-Iran. Ce spune Medvedev
Cancan.ro
Ce MESAJ a scris Gică Hagi pe coroana funerară depusă la căpătâiul lui Mircea Lucescu
Prosport.ro
Ce a decis Mircea Lucescu să scrie pe cavoul unde va fi înmormântat în cimitirul Bellu: „Ranguri, glorie, bogăție…”
Adevarul
Iranul închide Strâmtoarea Ormuz, la câteva ore de la anunțarea armistițiului. Trump, criticat vehement în SUA: „Nu își poate controla aliații, nu poate menține pacea”
Mediafax
Carrefour aduce produse românești de la artizani în magazinele din toată țara. Cine se poate înscrie în program
Click
Primele imagini cu sicriul lui Mircea Lucescu la Arena Națională. Programul ceremoniei
Digi24
Ungaria a semnat un acord crucial cu Rusia chiar înainte de alegeri. Ce cuprind cele 12 puncte
Cancan.ro
Răzvan Lucescu, gest sfâșietor după moartea tatălui său. Imaginile spun tot despre durerea lui
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! A ajuns piele și os
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice. Care sunt cele mai căutate modele?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Un nou studiu arată că ochiul focalizează folosind și semnale de culoare, nu doar claritatea