Prima pagină » Actualitate » Redeschiderea urmăririi penale în dosarul privind controlul ISU de la Ferma Dacilor va fi soluționată de Tribunalul Militar

Redeschiderea urmăririi penale în dosarul privind controlul ISU de la Ferma Dacilor va fi soluționată de Tribunalul Militar

Ruxandra Radulescu
Redeschiderea urmăririi penale în dosarul privind controlul ISU de la Ferma Dacilor va fi soluționată de Tribunalul Militar

Incendiul de la Ferma Dacilor, în care opt persoane și-au pierdut viața, printre care și fiul în vârstă de nouă ani a patronului Cornel Dinicu. Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) a decis, marţi, că Tribunalul Militar va soluționa cererea DNA de redeschidere a urmăririi penale în legătură cu modul în care reprezentanţii ISU Prahova au făcut controale, înainte de tragedie. 

Fostul prim-adjunct al inspectorului-şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Prahova Dumitru Elisei şi Cristina Chelba, fost inspector de prevenire din cadrul ISU Prahova, erau cei intimați inițial în aest dosar. Ulterior, autoritățile au stabilit că și Adelina Ilie, administrator al Fermei Dacilor, este parte intimată în dosar.

„Stabileşte competenţa de soluţionare a cauzei privind pe intimaţii col. (rez.) Dumitru Elisei Tiberiu, mr. Chelba Cristina şi Ilie Adelina Elena în favoarea Tribunalului Militar Bucureşti, instanţă căreia i se va trimite dosarul. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Onorariul cuvenit apărătorului desemnat din oficiu pentru intimata Ilie Adelina Elena, în cuantum de 340 lei, rămâne în sarcina statului. Definitivă”, se arată în decizia postată pe site-ul Înaltei Curţi.

Fostul inspector-şef de la ISU Prahova Mihai Drăgan şi adjunctul său Elisei Dumitru au ieşit la pensie în 2021, după ce ar fi fost bănuiți că ar fi trecut cu vederea nereguli descoperite la mai multe pensiuni Prahova, printre care şi Ferma Dacilor.

Colonelul Elisei Dumitru a fost vizat de un dosar al DNA, clasat în luna martie 2023, din lipsă de probe.

ISU Prahva a efectuat un controla la Ferma Dacilor, în iulie 2019. Pensiunea nu avea autorizaţie de securitate la incendiu, însă innspectorii ISU au dat doar un avertisment şi în schimb ar fi primit o masă de protocol.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cum ne pot afecta pielea primele raze de Soare de după iarnă?