Prima pagină » Actualitate » Victorie în primul tur la floretă individual feminin după un final de infarct. „Mă consult și cu psihologul”

Victorie în primul tur la floretă individual feminin după un final de infarct. „Mă consult și cu psihologul”

Sportiva Mălina Călugăreanu s-a calificat, duminică, în turul doi al probei de floretă feminin de la Jocurile Olimpice.

Ea a trecut în primul tur de sportiva japoneză Yuka Ueno, scor 15-13.

Pentru calificarea în optimi, Mălina va evolua sportivei Alice Volpi, din Italia, de la ora 15.05.

Meciul a început prost pentru sportiva noastră, 0-3, dar apoi s-a făcut 6-3, 8-5, 10-6, 14-18 și 14-13. A fost un final cu două contestații video, una cerută de Mălina Călugăreanu, cealaltă de jucătoarea niponă, relatează Prosport.

„Urmează trei ore de odihnă, apoi celălalt meci. Mă duc un pic să vorbesc cu psihologul, apoi urmează încălzire și sper la o nouă victorie”, a declarat ea imediat după meci.

Cine este Mălina Călugăreanu

Mălina Călugăreanu, legitimată la CSA Steaua este la a doua Olimpiadă,  după cea de la Rio din 2016 (locul 34), unde a obţinut biletul tot în urma unui turneu de calificare.

La Tokyo putea să se califice din aceeaşi ipostază, dar emoţiile au fost prea mari și a ratat. La turneul de calificare pentru JO de la Paris a fost foarte bine pregătită, atât fizic şi tactic, dar mai ales mental şi a prins un nou bilet olimpic.

”Eu mi-aş dori să fiu undeva în primele opt, pentru că un loc în primele opt ar reprezenta o confirmare că aş putea să mai continui încă un ciclu olimpic.

Dacă eu ajung acolo în primele opt este clar că am ceva bun şi lucrurile au mers într-o direcţie foarte bună în grupul nostru şi atunci îmi păstrez şi poziţia din clasamentul actual de la nivel mondial.

În momentul de faţă sunt pe locul 26 în clasamentul mondial. Asta este cea mai bună clasare pe care am avut-o la seniori. Ţin minte că la Rio eram pe locul 76”, a declarat sportiva înainte de startul de la Paris.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pensiile magistraților și decarbonizarea, condiții pentru 2,6 miliarde de euro din PNRR. România are șase luni să îndeplinească jaloanele restante
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Teama de îmbătrânire ar putea accelera procesul biologic al înaintării în vârstă, arată un studiu
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
A fost descoperită o legătură surprinzătoare între furtunile solare și cutremure