Prima pagină » Știri externe » Orientul Mijlociu: Țările G7 fac apel la detensionare

Orientul Mijlociu: Țările G7 fac apel la detensionare

Orientul Mijlociu: Țările G7 fac apel la detensionare
Orientul Mijlociu: Țările G7 fac apel la detensionare

Miniștrii de Externe din grupul țărilor puternic industrializate, G7, au făcut apel la toate părțile implicate în conflictul actual din Orientul Mijlociu să evite acțiunile care ar putea duce la o escaladare.

În cadrul unei videoconferințe prezidate de ministrul italian de Externe, Antonio Tajani, miniștrii G7 și-au exprimat „îngrijorarea puternică cu privire la evenimentele recente care ar putea duce la o răspândire a crizei la nivel regional, începând cu Liban”, se arată într-un comunicat.

„Facem apel la părțile în cauză să renunțe la orice inițiativă care ar putea împiedica dialogul și moderația și ar putea încuraja o nouă escaladare a tensiunilor”, se arată în document.

Tensiunile din Orientul Mijlociu, tot mai mari

Italia deține președinția rotativă a G7, notează Reuters.

Tensiunile din Orientul Mijlociu au escaladat în ultimele zile după asasinarea lui Ismail Haniyeh, liderul grupării militante palestiniene Hamas, miercuri, la Teheran, la o zi după ce Fuad Shukr, un comandant de top al grupării armate libaneze Hezbollah, a fost ucis la Beirut, într-un atac al forțelor israeliene.

G7 a cerut, de asemenea, încheierea unui acord de încetare a focului în Gaza și eliberarea ostaticilor israelieni. Miniștrii de Externe și-au reafirmat angajamentul de a intensifica ajutorul umanitar destinat populației civile din enclava palestiniană, mai arată sursa citată.

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe