Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » George Simion: „Comasarea alegerilor a fost făcută de frica AUR. Noi am reușit să SUPRAVIEȚUIM, USR nu

George Simion: „Comasarea alegerilor a fost făcută de frica AUR. Noi am reușit să SUPRAVIEȚUIM, USR nu

Într-o ediție transmisă live de Gândul, George Simion, liderul partidului AUR și candidat la Președinția României a acuzat comasarea alegerilor, spunând că este principala cauză pentru scorul mic al partidului AUR la europarlamentare. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Liderul AUR, George Simion, a declarat că rezultatele partidului la alegerile europarlamentare au fost afectate negativ de comasarea acestora cu alegerile locale. Deși AUR a obținut un scor satisfăcător la consiliile locale și județene, Simion consideră că acest lucru a venit în detrimentul rezultatului la nivel european.

Comasarea alegerilor, factor decisiv

George Simion a subliniat că principalul motiv pentru care AUR nu a atins un scor mai mare la alegerile europarlamentare a fost comasarea acestora cu alegerile locale. Acesta a acuzat coaliția de guvernare de manipulare strategică pentru a reduce impactul AUR.

„Am avut de pierdut la alegerile europarlamentare… Asta a fost motivația oficială a actualei coaliții,” a susținut acesta.

Rezultate bune la nivel local

Deși dezamăgit de rezultatele europarlamentare, Simion s-a arătat mulțumit de performanța AUR la nivel local. Partidul a reușit să obțină reprezentare în majoritatea consiliilor municipale și județene, cu excepția Harghitei.

„Pentru noi e un rezultat bun… Suntem în toate consiliile municipale și consiliile județene, cu excepția Harghitei,” a spus Simion.

Eforturi considerabile în campania electorală

Simion a menționat că AUR a făcut eforturi mari pentru a asigura o prezență solidă în alegeri, cu un număr de 33.000 de candidați, comparativ cu PSD și PNL, care au avut aproape dublu. Cu toate acestea, lipsa unor reprezentanți suficienți în secțiile de votare a fost una dintre problemele cu care s-au confruntat.

„Am făcut foarte mari eforturi, ajunsesem la momente dramatice și am reușit să avem 33.000 de candidați la alegerile locale,” a adăugat acesta.

Greșeli recunoscute în campanie

Liderul AUR a recunoscut că au existat greșeli în campanie, una dintre cele mai mari fiind lipsa unor reprezentanți dedicați în toate secțiile de votare. Simion a declarat că partidul a avut dificultăți în a acoperi toate secțiile, ceea ce a afectat rezultatele.

„În primul rând, că nu am avut… N-am avut reprezentanți peste tot, nici secțiile de votare,” a mărturisit el.

Viitorul AUR și strategiile de selecție

Simion a vorbit și despre strategia de selecție a candidaților, subliniind că partidul continuă să evalueze și să testeze persoanele alese pentru funcții importante. AUR a experimentat schimbări în rândul membrilor săi și continuă să își ajusteze abordarea pentru a asigura performanțe bune în viitor.

„Am schimbat foarte mulți oameni, am testat, i-am lăsat să performeze, n-au performat…,” a declarat Simion.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 30 decembrie 2025: Echilibru și introspecție la final de an pentru două zodii
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Cine va plăti noua taxă de 25 lei pentru coletele extracomunitare în România
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
Imaginile apărute după moartea contabilei din Sibiu dau peste cap ancheta. Femeia suspectată că și-a ucis mama pentru avere ochise deja o altă moștenire
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
De ce pisicile miaună mai mult la bărbați decât la femei?