Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » George Simion: „Comasarea alegerilor a fost făcută de frica AUR. Noi am reușit să SUPRAVIEȚUIM, USR nu

George Simion: „Comasarea alegerilor a fost făcută de frica AUR. Noi am reușit să SUPRAVIEȚUIM, USR nu

Într-o ediție transmisă live de Gândul, George Simion, liderul partidului AUR și candidat la Președinția României a acuzat comasarea alegerilor, spunând că este principala cauză pentru scorul mic al partidului AUR la europarlamentare. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Liderul AUR, George Simion, a declarat că rezultatele partidului la alegerile europarlamentare au fost afectate negativ de comasarea acestora cu alegerile locale. Deși AUR a obținut un scor satisfăcător la consiliile locale și județene, Simion consideră că acest lucru a venit în detrimentul rezultatului la nivel european.

Comasarea alegerilor, factor decisiv

George Simion a subliniat că principalul motiv pentru care AUR nu a atins un scor mai mare la alegerile europarlamentare a fost comasarea acestora cu alegerile locale. Acesta a acuzat coaliția de guvernare de manipulare strategică pentru a reduce impactul AUR.

„Am avut de pierdut la alegerile europarlamentare… Asta a fost motivația oficială a actualei coaliții,” a susținut acesta.

Rezultate bune la nivel local

Deși dezamăgit de rezultatele europarlamentare, Simion s-a arătat mulțumit de performanța AUR la nivel local. Partidul a reușit să obțină reprezentare în majoritatea consiliilor municipale și județene, cu excepția Harghitei.

„Pentru noi e un rezultat bun… Suntem în toate consiliile municipale și consiliile județene, cu excepția Harghitei,” a spus Simion.

Eforturi considerabile în campania electorală

Simion a menționat că AUR a făcut eforturi mari pentru a asigura o prezență solidă în alegeri, cu un număr de 33.000 de candidați, comparativ cu PSD și PNL, care au avut aproape dublu. Cu toate acestea, lipsa unor reprezentanți suficienți în secțiile de votare a fost una dintre problemele cu care s-au confruntat.

„Am făcut foarte mari eforturi, ajunsesem la momente dramatice și am reușit să avem 33.000 de candidați la alegerile locale,” a adăugat acesta.

Greșeli recunoscute în campanie

Liderul AUR a recunoscut că au existat greșeli în campanie, una dintre cele mai mari fiind lipsa unor reprezentanți dedicați în toate secțiile de votare. Simion a declarat că partidul a avut dificultăți în a acoperi toate secțiile, ceea ce a afectat rezultatele.

„În primul rând, că nu am avut… N-am avut reprezentanți peste tot, nici secțiile de votare,” a mărturisit el.

Viitorul AUR și strategiile de selecție

Simion a vorbit și despre strategia de selecție a candidaților, subliniind că partidul continuă să evalueze și să testeze persoanele alese pentru funcții importante. AUR a experimentat schimbări în rândul membrilor săi și continuă să își ajusteze abordarea pentru a asigura performanțe bune în viitor.

„Am schimbat foarte mulți oameni, am testat, i-am lăsat să performeze, n-au performat…,” a declarat Simion.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele