Prima pagină » Știri externe » Starmer: Rusia poate OPRI războiul chiar acum dacă își dorește asta

Starmer: Rusia poate OPRI războiul chiar acum dacă își dorește asta

Starmer: Rusia poate OPRI războiul chiar acum dacă își dorește asta
Starmer: Rusia poate opri războiul chiar acum dacă își dorește asta

Premierul Marii Britanii, Keir Starmer, a declarat, vineri, că așa cum a pornit războiul în Ucraina, Rusia are posibilitatea de a pune capăt conflictului în orice moment, dacă într-adevăr își dorește acest lucru.

Aflat la Washington, unde se întâlnește cu președintele Statelor Unite, Joe Biden, Starmer a spus că dacă Moscova își dorește, poate încheia conflictul în orice moment.

Vizita lui Starmer în Statele Unite vine în contextul în care aliații Kievului discută despre posibilitatea de a permite Ucrainei să lanseze rachete către ținte din interiorul Rusiei.

Rusia, nemulțumită de implicarea Occidentului în conflict

Recent, președintele Rusiei, Vladimir Putin, a declarat că, în cazul în care statele occidentale vor permite utilizarea armamentului pentru a ataca teritoriul rus, acest lucru nu va însemna altceva decât participarea directă a țărilor NATO la conflictul din Ucraina.

„Este participarea lor directă. Și, desigur, acest lucru schimbă substanțial însăși esența, natura conflictului. Dacă acesta este cazul, vom lua deciziile corespunzătoare pe baza amenințărilor care ne vor fi aduse”, a declarat Putin.

Întrebat, la sosirea la Washington, ce părere are despre declarațiile lui Putin, Starmer a declarat că Rusia este cea care a început conflictul și, prin urmare, are și posibilitatea de a-i pune punct.

„Rusia a început acest conflict. Rusia a invadat în mod ilegal Ucraina. Rusia poate pune capăt acestui conflict imediat. Pentru a reitera, Rusia a fost cea care a început acest lucru în primul rând. Ei au provocat conflictul, ei sunt cei care acționează ilegal”, a declarat Starmer.

Premierul și ministrul de Externe David Lammy se află într-un tur diplomatic, în timp ce aliații Ucrainei discută despre cum să reacționeze dacă Iranul își crește livrările de armament către Rusia.

Lammy a declarat pentru BBC că acest lucru „schimbă în mod clar dezbaterea”, în timp ce a vizitat Kievul alături de secretarul de stat al SUA, Antony Blinken.

Occidentul a ezitat multă vreme să permită Ucrainei să folosească arme occidentale pentru a lovi Rusia, din cauza temerilor că o astfel de acțiune ar putea fi văzută ca provocare la Moscova, ceea ce ar putea atrage SUA și țările europene în acest conflict. Dar, odată cu apropierea iernii și sprijinul suplimentar primit de Rusia din partea Iranului, părerile par să se schimbe, mai arată sursa citată.

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria