Prima pagină » Actualitate » O locație istorică și BÂNTUITĂ din România va primi turiști din luna ianuarie. Va concura cu celebrul Castel Bran

O locație istorică și BÂNTUITĂ din România va primi turiști din luna ianuarie. Va concura cu celebrul Castel Bran

O locație istorică și BÂNTUITĂ din România va primi turiști din luna ianuarie. Va concura cu celebrul Castel Bran
Cetatea care va concura cu Castelul Bran, sursa foto: captura video Facebook

După mulți ani de eforturi birocratice și de șantier, o locație istorică și bântuită a fost reabilitată și va putea fi vizitată.

Este vorba despre Cetatea Poienari, din județul Argeș. Cetatea a fost loc de refugiu pentru domnitorul Vlad Țepeș. Fortăreața ar putea concura cu faimosul castel Bran, așa-zisa reședință a lui Dracula. Ea va putea fi văzută însă abia din luna ianuarie, după recepția lucrărilor, dar și dacă vremea o va permite, deoarece până acolo, doritorii trebuie să urce peste o mie de trepte.

Aflată pe vârf de munte, deasupra Transfăgărășanului, la 4 km de lacul Vidraru, cetatea Poienari are șapte sute de ani de istorie. A fost construită pe vremea lui Negru Vodă, cu un singur turn de apărare, și a fost extinsă de Vlad Țepeș.

„Cetatea, așa cum o vedeți dumneavoastră astăzi i se datorează în integralitate legendarului voievod, pentru că acesta a construit turnurile cilindrice, toate zidurile care leagă aceste turnuri și bineînțeles cisterna de apă”, a declarant Cornel Popescu, manager Muzeul Județean Argeș, potrivit stirileprotv.ro.

La Cetatea Poienari se ajunge urcând 1.480 de trepte, printr-o pădure de fag. De altfel, se spune că între treptele 500 și 700 Vlad Țepeș a tras în țeapă sute de boieri, iar sufletele lor bântuie acum locul.

Acest proiect, în valoare de peste 23 de milioane de lei, datează din anul 2016, dar până la găsirea unui executant, documentația de avizare a lucrărilor a exprirat. Apoi, expertul ethnic a murit, așadar devizul a trebuit refăcut.

Contractul de proiectare și execuție a fost semnat abia în iulie 2021. De atunci, cetatea Poienari a rămas închisă.

CITEȘTE ȘI:

Cetatea antică din România, de o frumusețe aparte, un loc plin de legende ascunse! Nu este vorba despre Sighișoara

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Noi date privind tripla crimă din Târgu Jiu. Femeia găsită moartă fusese cu doar o zi înainte la poliție. Ce a reclamat victima
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Fotografii demult uitate cu Oana Roman. Cum arăta vedeta când lucra în aviație
Digi24
VIDEO. Încăierare masivă între două familii de români, la Dortmund
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
Cu greu o mai recunoști acum pe această artistă. E celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Vara vine cu deschiderea circulației pe un nou lot de pe Autostrada A0. Secțiunea dintre Afumați și Cernica va fi deschisă
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Activitățile care te ajută să îmbătrânești sănătos fără efort fizic