Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Dan Diaconescu: „În România ești mort dacă nu ai AVOCAȚI buni”

Dan Diaconescu: „În România ești mort dacă nu ai AVOCAȚI buni”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, Dan Diaconescu, jurnalist, a declarat că, după ce cinci martori și-au retras declarațiile, a considerat că procesul său ar trebui să se încheie, dar judecătoarea a refuzat să oprească procedurile, iar procurorul a cerut reaudirea altor martori, în timp ce el susține că este victima unei înscenări.  Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Dan Diaconescu a vorbit despre retragerea declarațiilor martorilor în procesul său, subliniind că, odată ce cinci martori și-au schimbat mărturiile, consideră că este util să depună documente pentru a încheia procesul. El a menționat că procesul se baza în mare parte pe aceste mărturii, iar acum că acestea au dispărut, judecătoarea refuză să oprească procedura.

„Deci, când cinci martori își retractează declarația și spun adevărul, noi am considerat util să depunem niște hârtii ca să se termine procesul ăsta, că nu-și mai are obiectul, că procesul se baza foarte mult pe aceste cinci mărturii care ziceau că am făcut c-am dres, acum cinci mărturii au dispărut. Judecătoarea nu vrea să oprească procesul. Ce zice judecătoarea, domnule, dar poate mai aveți alte cereri.”, a afirmat Dan Diaconescu.

Dan Diaconescu a declarat că procurorul dorește să audieze din nou patru martori și că aceștia sunt amenințați. El a evidențiat importanța avocaților în acest context, menționând că are o echipă de „super-avocați” care lucrează pentru a obține dovezi și expertize necesare în apărarea sa. El a adăugat că află detalii despre proces din presă, ceea ce îi stârnește suspiciuni legate de transparența acestuia.

„Procurorul zice că mai vrea să reaudiem încă o dată patru martori. Îi mai amenință un pic. Acuma și noi, avocații mei, am o armată întreagă de super-avocați, că altfel în România ești mort dacă n-ai nici avocați. Na, cum sunt avocații, vrem probă aia, vrem ailaltă, vrem niște înscrisuri, vrem expertiza. Judecătoarea îmi spune toată lumea lucruri despre ea că este nora celui mai mare dușman al meu, un procuror care m-a anchetat pe mine cu OTV-ul, nu vreau să cred nimic. Vreau să cred că e o tipă corectă și zice că rămânem în pronunțare pe 4 noiembrie. Eu nu primesc nimic și aflu din știri cum s-a pronunțat judecătoarea mea. Își secretizează toată înscenarea asta pe care mi-au făcut-o, încearcă să nu afle lumea despre dedesubturi.”, a declarat Diaconescu.

Întorsătură de situație

Dan Diaconescu a declarat că Parchetul a acceptat o cerere care permite audierea unei martore. El a subliniat că au fost aprobate probe atât pentru Parchet, cât și pentru el, dar a insistat că situația sa este mult mai gravă decât alte cazuri mediatizate. Diaconescu a adus în discuție audierea unui expert criminalist, o informație pe care nu o ceruse anterior, ceea ce sugerează o schimbare semnificativă în desfășurarea procesului său.

„Acuma scrie că nouă ne-a acceptat o cerere, a acceptat Parchetului o martora, fata Borcan, și  ea tot o victimă. Scria că la Parchet s-a aprobat o probă din patru și lui Diaconescu o probă din 15.  Acuma vine bomba, Cazul Portocal de la Prahova e nimic în comparație cu ce mi s-a petrecut mie. Și zice că lui Diaconescu i s-a aprobat audierea expertului criminalist. Și îi dă și numele. Prima oară când aud asta, noi n-am cerut asta.”, a concluzionat Diaconescu.

Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și pe mariustuca.ro. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
90% dintre pierderile de vedere pot fi prevenite. Ce depinde de noi și ce ține de vârstă?